LAZER EPİLASYON

Kadın veya erkek olsun görünümüne özen gösterenlerin dikkat ettiği noktalardan biri de vücudun bazı bölgelerindeki istenmeyen tüylerdir. Günümüzde bu tüylerden kurtulmanın en etkili yöntemi lazer epilasyondur.

Lazer epilasyon nedir?
Lazer epilasyon, vücutta oluşan kıllanmanın giderilmesinde en etkili medikal teknolojidir. İnsanlar lazer epilasyon tekniği öncesinde çok farklı yöntemler kullanıyorlardı. Bu yöntemlerin çoğu uzun süreli ve kalıcı olmuyordu. Lazer epilasyon bu sorunu gidermede en etkili medikal estetik yöntemidir.

Lazer epilasyon nasıl yapılır? 
Lazer epilasyon süreci, epilasyon yapılacak olan bölgenin temizlenmesi, bölgedeki uzun olan kılların kısaltılarak epilasyona uygun hâle getirilmesi ve lazer cihazı ile taranması şeklinde üç aşamadan oluşmaktadır. Lazer epilasyona başlamadan önce, epilasyon yapılacak bölgeye özel bir jel sürülür. Daha sonra ten ve kıl rengine göre size en uygun lazer epilasyon cihazı ile epilasyon yapılacak bölge taranır. Bu işlem kıl yoğunluğuna göre birkaç dakika veya birkaç saat sürebilir. Bir seans yaklaşık olarak 15 dakika ile 45 dakika arasında sürmekte ve seans aralıkları 4-8 hafta arasında değişmektedir. Tedavinin bitmesi için gerekli olan seans sayısı 3 ile 6 seanstır. Lazer epilasyon tedavisi hem kısa sürmekte hem de kısa sürede sonuç alınmaktadır.

Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat edilmeli?
Lazer epilasyona gelmeden bir hafta öncesine kadar kökünden kıl alma (ağda vb.) işlemi yapılmaması gerekir.
Lazer epilasyona gelirken aşırı uzamış olan kıllar makas veya jilet yardımıyla kısaltılabilir.
Lazer epilasyon öncesi tüyleri sarartma veya boyama gibi işlemlerin yapılmaması gerekir.
Lazer epilasyona gelmeden 15 gün öncesine kadar cilde herhangi bir pealing yapılmamalıdır.
Lazer epilasyon yapılacak bölge temiz olmalı, epilasyon yapılacak olan bölgede makyaj olmamalıdır. Son 6 ay içerisinde “roaccutane” kullanılmamış olunması gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Sonrası
Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ile 10 gün içinde uzayarak dökülmeye başlar.
Kişinin cilt hassasiyetine göre 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık oluşabilir.
Epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, pealing gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.
Hormonal bozukluğu olan kişilerde seans sayıları daha az veya daha fazla olabilmektedir.
Her seans sonrası kıl yoğunluğu % 15-20 arasında azalacaktır.
Epilasyon uygulandıktan sonra 3 gün yoğun güneş ışığından korunulmalıdır. Güneşe çıkmak gerekiyorsa koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.

Bayanlarda Lazer Epilasyon Yapılan Bölgeler ve Seans Süreleri
Bacak (tüm 45 dakika, yarım 20 dakika)
Kol (20 dakika)
Koltuk altı (20 dakika)
Bikini bölgesi (20 dakika)
Yüz (10 dakika)
Dudak üstü (5 dakika)
Çene (5 dakika)
Tüm vücut (1.5 saat)

Erkeklerde Lazer Epilasyon 
Modern çağımızda özellikle kentteki bakımlı erkekler aşırı kıllardan kurtulmak istemekte ve bunun için lazer epilasyon yöntemine sıkça başvurmaktadırlar. Lazer epilasyon uygulama açısından erkeklere ve kadınlara aynı şekilde uygulanmaktadır. Ancak erkeklerin kıl kökleri kadınlara göre daha kalın olabileceğinden, erkekler lazer epilasyondan daha iyi sonuç alabilmektedirler.

Erkeklerde lazer epilasyon yapılan bölgeler ve seans süreleri 
Sırt bölgesi (30 dakika)
Göğüs bölgesi (30 dakika)
Kol (30 dakika)
Bacak (50 dakika)
Koltuk altı (5 dakika)
Ense (5 dakika)
Sakal üstü (5 dakika)
Kulak (5 dakika)
Tüm vücut (2 saat)

Lazer epilasyonun avantajları 
Hastaların çoğunda etkili ve uzun dönemli epilasyon sağlar.
Hastaya uygun bir teknikle yapıldığında güvenli bir yöntemdir.
Göreceli olarak daha az ağrılı bir yöntemdir.
Hızlı bir yöntemdir, ortalama 2 saatte vücuttaki tüm tüyler temizlenebilir.
Cilt üzerinde alerjik bir yan etkisi yoktur, cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz, kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.
Batık kıllarda ve kıl dönmelerinde en iyi tedavi yöntemidir.
Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

 

Lazer Epilasyon Sonrası

  1. Anasayfa
  2.  
  3. Dermokozmetik Merkezi
  4.  
  5. Lazer Epilasyon Sonrası

 

Lazer epilasyon Lazer atışları cilde bir ışık demeti şeklinde gönderilir. Her atış cihaz başlığının büyüklüğüne göre bir alanı tarar. Bu atış sonrası kıl kökü milisaniyelik bir sure içinde ısınır ve tahrip olur. Bu sayede kıl kökünün kıl üretim fonksiyonu bozulur. Büyüme fazındaki tüyler daha fazla etkilenirken dinlenme fazındaki tüyler lazer den daha az etkilenir. Lazer Epilasyon SONRASI lazer epilasyon uygulaması sonrası kızarıklık ve kıl etrafında hafif bir şişlik oluşabilir. Bu reaksiyon çoğunlukla 1-2 saatte kaybolur. Bazen 1-2 güne kadar da uzayabilir. Bölgesel bu reaksiyon için bazı kremler, soğutma işlemi uygulanır. Böylece reaksiyonun en aza indirgenmeye çalışılır. Nemlendirici kremlerin evde de 3-4 gun kullanılmasını önermekteyiz. Uygulama yapılan bölgenin 2 hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmamasını öneriyoruz. Yaz mevsiminde dışarı çıkmadan önce yüksek faktörlü güneş koruyucusu kullanılması önemlidir. lazer epilasyon

Yan Etkiler
Uygulama yapılan ciltte yüzeysel kabuklanma bazen oluşabilen geçici bir problemdir. Çoğunlukla bu kabuklanma günler içerisinde düzelir ve deri normale döner. Bölge nemlendirici kremlerle düzenli olarak nemlendirilmelidir. Nadir olgularda deride renk değişikliği dediğimiz açılma

(hipopigmentasyon) ya da koyulaşma( hiperpigmentasyon) gözlenebilir. Neredeyse tüm olgularda deri 6-12 ay içinde normale döner. Nadiren bu renk değişikliği kalıcı olabilir. Skar dokusu denilen deride iz kalması çok nadir görülen bir yan etkidir ve kalıcı olabilir.

Neden Birden Fazla Seans Gerekir?

Bölgeye göre değişmekle birlikte kıl kökünün büyük bölümü dinlenme dönemindedir. lazer epilasyon atış yapılan bölgedeki aktif büyüme dönemindeki tüylerin köklerini daha fazla etkilemektedir. Dinlenme halindeki kıl kökü lazer den kısmen etkilenir. Bu yüzden yani aktif büyüme dönemini yakalamak için bölgeye göre değişmekle birlikte 1-2 ay sonra tekrarlayan seanslar gerekmektedir. Çoğunlukla ortalama 1-2 ay arayla yapılan 6 uygulama yeterli olmaktadır. Bu yolla kıl üreten kıl folukulunde ki azalma başarılı kabul edilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Lazer epilasyon uygulaması en iyi kimlerde sonuç verir?

lazer epilasyon için en iyi aday; cilt rengi açık, kıl rengi siyah ve kılların kalın olduğu kişilerdir. l

Lazer epilasyon en iyi hangi vücut bölgelerinde sonuç vermektedir?

Koltuk altı, genital bölge, alt bacak, üst bacak en iyi cevap alınan alanlardır.

Yüz bölgesi lazer epilasyon unda nelere dikkat edilmelidir?

Yüz bölgesi kıl yapısı ve döngüsü nedeniyle en zor cevap alınan alandır. Uygulama öncesi yapılan dikkatli seçim ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bazı lazer tipleri ya da ip ince yüz tüylerinde artışa bile sebep olabileceği bilinmeli ve seçim ona göre yapılmalıdır. Bizim merkezlerimizde alexandrite, diode, ıpl, ppx yöntemleri bulunmaktadır. Diode lazer yüz bölgesinde en çok tercih ettiğimiz lazer dir. Fakat diode lazer lerde dahil olmak uzere ince yüz tüyleri tüm lazer ler için sorundur. Beklenti ve hasta seçiminde bu kriterler gözetilmelidir.

Tum vücuda bir seansta lazer epilasyon yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Ortalama bir bayan vucudu 1,5-2 saat sürmektedir.

Lazer epilasyon için en çok hangi tip lazer ler kullanılır?

Ruby, Alexandrite, diod, nd yag tipi lazer ler epilasyon amaçlı kullanılan lazer lerdir. Bu isimlendirme dalga boyuna göre yapılır. Melanin adı verilen ve kılda bulunan boya maddesine farklı oranlarda tutunurlar. Amaç enerjinin kıl kökune ulaşmasını sağlamak ve kıl kökündeki kıl üretim fonksiyonunu bozmaktır. lazer ler dalga boylarına göre ciltte farklı derinliklere inerler. Doktorlarımız bu sebeplerle kıl derinliği, kıl rengi, kıl kalınlığına ve cilt tipine göre farklı bölgelerde ve farklı kişilerde farklı lazer leri tercih etmektedirler.

Siz güzellik merkezlerinde hangi lazerleri ve ışık sistemlerini kullanıyorsunuz ?

Biz merkezlerimizde diode, alexandrite lazer leri ve foto epilasyon olarak ta bilinen ıpl, mavi ışık (ppx) ışık sistemlerini kullanmaktayız.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç