Disable Preloader

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi) mide küçültme ameliyatı olarak bilinmektedir. Midenin büyük bir kısmı cerrahi teknikler ile uzunlamasına çıkarılarak mide küçültülmüş olur. Ameliyat öncesi en az 8 saat açlık gerektirir ve hastalara tüm muayene ve tetkikler yapılmış olunur. Ameliyattan 1 gün önce kan pıhtılaşmasına engel olmak için uygun dozda kan sulandırıcı verilir. Laparoskopik olarak gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı, karın bölgesine açılan küçük delikler yoluyla gerçekleştirilir. Midenin kalın bağırsak, pankreas, karaciğer ve dalak ile bağlantıları açılarak mide ameliyat sonunda adeta bir tüp şekline getirilmiş olur. Son yıllarda Türkiye’de çoğu sağlık problemlerinin kökeninde yatan obezite hastalığına çözüm olarak, sık kullanılan bir cerrahi yöntemdir.

Ameliyat sonrası; 
Olağan dışı bir durumun olmaması ve her şeyin yolunda olması halinde hastanede kalış süresi yaklaşık 3 gündür. Bu süre boyunca yine kan sulandırıcı ilaçlar kullanılır ve hastaya serum verilir. Bu durum yaklaşık olarak 48 saat sürer. Bu süre boyunca hasta hiçbir şekilde yemek yiyemez ve içemez. Kaçak testi 3.günde yapılır ve hastaya bir miktar su içirilir. Herhangi bir sorunla karşılaşılmaz ise hastaya yüksek protein içeren ve içimi kolay, tadı da güzel olan solüsyonlar belirli bir miktarda içirilir. Herşey yolunda giderse 1 haftadan kısa bir sürede hastanın dreni çıkarılarak uygun ilaçlar yazılır ve eve taburcu edilir.

Taburcu olduktan sonra hasta doktorun belirlediği ilaçları kullanmalıdır ve doktorun dediği şekilde beslenmelidir. Mide eskisine göre oldukça küçülmüş olur ve az bir miktar genişleyebildiği görülmüştür ancak ameliyat öncesi boyutuna ulaşamaz. Mide eskisine göre oldukça küçük olduğu için hastanın eski beslenme alışkanlığını bırakması gerekir. Midenin yüksek basınçtan korunması gerekir. İlk bir ay beslenme açısından oldukça önemlidir. Hasta suyu yavaş yavaş içmeli ve beslenmesini de yavaş yavaş gerçekleştirmelidir. Egzersiz olarak ev içi yürüyüşler ve refakatçi eşliğinde ev dışı yürüyüşler gerçekleştirilmelidir. Hareketle kilo verme doğru orantılı olarak hızlanacak ve hasta fazla yağlarından hızlıca kurtulabilecektir.

ANLAŞMALI KURUMLAR

Anlaşmalı olduğumuz bazı kuurmları aşağıda görüntüleyebilirsiniz.
Detaylı bilgi almak için "Anlaşmalı Kurumlar" sayfamızı ziyaret edebilir veya telefon ile bizi arayabilirsiniz.

DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım