Eklem Ağrısı

Eklem Ağrısı

Eklem ağrısı vücudun birçok yerinde hissedilebilir. Yaş, kilo, önceki yaralanmalar, eklemlerin aşırı kullanımı ve diğer tıbbi durumların tümü eklem ağrısının nedenleri olabilir.

 

Eklem ağrısı nedir?

Eklem rahatsızlığı yaygındır ve genellikle eller, ayaklar, kalçalar, dizler veya omurgada hissedilir. Ağrı sabit olabilir veya gelip gidebilir. Bazen eklem ağrılı ve sert hissedebilir. Bazı hastalar yanma, zonklama veya “yanma” hissinden şikayet eder. Ek olarak, eklemler sabahları sert hissedebilir, ancak hareket ve aktivite ile gevşeyebilir ve daha iyi hissedebilir. Bununla birlikte, çok fazla aktivite ağrıyı daha da kötüleştirebilir.

Eklem ağrısı eklemin işlevini etkileyebilir ve kişinin temel görevleri yapma yeteneğini sınırlayabilir. Şiddetli eklem ağrıları yaşam kalitesini etkileyebilir. Tedavi sadece ağrıya değil, aynı zamanda etkilenen aktivitelere ve fonksiyonlara da odaklanmalıdır.

 

Eklem ağrısı kimlerde daha sık görülür?

Daha önce bir eklem yaralanması geçirmiş olanlar

Bir kası tekrar tekrar kullanmak ve/veya aşırı kullanmak zorunda olanlar

Artrit veya diğer kronik tıbbi rahatsızlıkları olanlar

Depresyon, anksiyete ve/veya stresten muzdarip olanlar

Fazla kilolu kişiler

Genel sağlığı kötü olan kişiler

Orta ve ileri yaştaki kişiler

 

Eklem ağrısına ne sebep olur?

Eklemlerde kronik ağrının en yaygın nedenleri şunlardır:

- Yaygın bir artrit türü olan osteoartrit, kemikler arasındaki koruyucu yastık olan kıkırdak zamanla aşındığında ortaya çıkar. Eklemler ağrılı ve sert hale gelir. Osteoartrit yavaş gelişir ve genellikle orta yaşta ortaya çıkar.

- Romatoid artrit eklemlerde şişlik ve ağrıya neden olan kronik bir hastalıktır. Genellikle eklemler deforme olur (genellikle parmaklarda ve bileklerde görülür).

- Gut, vücuttaki kristallerin eklemde toplanarak şiddetli ağrı ve şişmeye neden olduğu ağrılı bir durumdur. Bu genellikle ayak başparmağında meydana gelir.

- Bursit. Eklemlerin aşırı kullanımından kaynaklanır. Genellikle kalça, diz, dirsek veya omuzda bulunur.

- Viral enfeksiyonlar, kızarıklık veya ateş eklem hareketlerini ağrılı hale getirebilir.

- Kırık kemikler veya burkulmalar gibi yaralanmalar

- Tendinit, tendonların veya kemik ile kası birbirine bağlayan esnek bantların iltihaplanmasıdır. Genellikle dirsek, topuk veya omuzda görülür ve genellikle aşırı kullanımdan kaynaklanır.

 

Eklem ağrısı nasıl tedavi edilir?

Ağrının tedavisi olmasa da hastanın rahatlamasını sağlamak için bazı uygulamalar yapılabilir. Basit günlük egzersizler yaparak ağrı ortadan kalkabilir. Diğer zamanlarda ağrı, yalnızca reçeteli ilaçlar veya ameliyatla düzeltilebilecek sorunlara işaret ediyor olabilir.

Etkilenen bölgeye bir ısıtma yastığı veya buz uygulamak günde birkaç kez kısa süreler için önerilebilir.

Sıcak bir duş ile eklemlerde rahatlama sağlayabilir.

Egzersiz, gücü ve işlevi geri kazanmaya yardımcı olabilir. Yürüyüş, yüzme veya diğer düşük etkili aerobik egzersizler en iyisidir. Yorucu antrenmanlara veya spor aktivitelerine katılanların, bunu azaltmaları veya düşük etkili bir antrenman rutinine başlamaları gerekebilir. Nazik germe egzersizleri de ağrının hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

Herhangi bir egzersiz programına başlamadan veya devam etmeden önce doktorunuza danışın.

Gerekirse, eklemlerdeki gerilimi azaltmak için kilo kaybı da önerilebilir.

Etkilenen eklem bölgesi üzerinde cilde sürülebilen merhemler veya jeller gibi topikal tedaviler de ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Glukozamin gibi diyet takviyeleri ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Herhangi bir reçetesiz takviye almadan önce doktorunuza danışın.

Bu ilaçlar veya tedaviler ağrıyı hafifletmezse, doktorunuz şunları önerebilir:

Ayakkabıdaki bir destek, baston veya ortez cihazı gibi destekleyici yardımlar, hareket kolaylığı sağlamak için eklemi desteklemeye yardımcı olabilir. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz mevcut doğru seçeneklerle size yardımcı olacaktır.

Dengeli bir fitness programı ile birlikte Fiziksel Terapi, yavaş yavaş ağrıyı hafifletmeye ve esnekliği artırmaya yardımcı olabilir.

Sıklıkla eklem içine enjeksiyon yoluyla verilen steroidler, ağrı ve şişliğin kısa süreli rahatlamasını sağlar.

Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan ağrı kesici ilaçlar.

Eklem ağrısı uzun süreliyse ve ilaç, fizik tedavi ve egzersizle azalmazsa artroskopi veya eklem remplasmanı gibi cerrahi seçenekleri doktorunuz size önerebilir.

 

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Eklem ağrısı belirtileri hafiften sakatlığa kadar değişir. Kıkırdak olmadan, eklem hareket ettikçe kemikler doğrudan birbirine sürtünür. Belirtiler şunları içerebilir:

Eklemlerde şişme

Sert veya genişlemiş eklem

Uyuşma

Eklemleri hareket ettirirken tıkırtı, gıcırdama veya çıtırtı sesleri

Ağrılı eklem hareketi

Eklemi bükme veya düzeltme zorluğu

Hareket kısıtlılığı

Kırmızı, sıcak ve şiş bir eklem (Bu, bir doktor tarafından hızlı bir şekilde değerlendirilmelidir)

Açıklanamayan kilo kaybı

 

 

 

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili endişeleriniz ve sorularınız için sağlık kuruluşlarına veya doktorunuza danışınız.

 

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım