Göz Sulanması

Göz Sulanması

Göz sulanması, gözyaşı üreten veya boşaltan kanalların sorunlardan kaynaklanır. Tedavi genellikle ilaçları, yabancı cisimlerin çıkarılmasını veya gözyaşı kanalların daki sorunların düzeltilmesini içerir.

 

Göz Sulanması nedir?

Göz sulanması, bir veya iki gözün çok fazla gözyaşı üretmesinden kaynaklanır. Gözlerde gözyaşı boşaltma sorunu olduğunda da göz sulanması olabilir. Bu durum epifora olarak da bilinir.

Gözleriniz, her bir gözünüzü nemlendirmeye ve yabancı cisimleri veya parçacıkları yıkamaya yardımcı olmak için sürekli gözyaşı üretir. Üst ve alt göz kapaklarının arkasındaki gözyaşı bezleri, gün boyunca gözleri nemlendiren gözyaşlarını üretir. Her gözün üst dış köşesine yakın bulunan ana gözyaşı bezleri, yabancı maddeleri gözden dışarı atmak ve ağlama sırasında oluşan psikolojik gözyaşları için gözyaşı üretir. Daha sonra gözyaşı, gözün içinden her gözün iç köşelerinde bulunan gözyaşı kanallarına buradan da buruna akar.

Gözlerde sulanma, tahriş edici maddelere maruz kalmaktan, enfeksiyonlardan ve gözyaşı kanallarınızın tıkanmasından veya göz kapaklarında bulunan gözyaşı kanallarının normal pozisyonlarında olmaması gibi yapısal problemlerden kaynaklanır.

Göz kuruluğu sendromu olan kişilerde sinirler yüzeyin çok kuru olduğunu algıladığında refleks yırtılma nedeniyle gözlerde sulanma meydana gelebilir. Birçok insan için göz sulanması tedavi olmaksızın iyileşir. Doktorunuz, göz sulanmanız görüşünüzü etkiliyorsa veya ağrı gibi başka semptomlarınız varsa tedavi önerebilir.

 

Göz sulanmasına ne sebep olur?

Göz sulanması altta yatan bir sorunun belirtisi olabilir ve bu sorunlar şunları içerebilir:

Alerjenlere maruz kalma

Göz enfeksiyonları

Gözyaşı bezinin çok fazla gözyaşı üretmesine neden olan kuru göz sendromu

Göz yaralanmaları

Gözünüze yabancı bir cisim kaçması

Tıkalı gözyaşı kanalları

Göz kapaklarının sarkması veya anormal konumlanması, böylece gözyaşı kanallarının uygun konumda olmaması

 

Göz sulanmasının belirtileri nelerdir?

Göz sulanması yaşıyorsanız gözleriniz çok nemli olabilir. Veya gözlerinizde aşırı miktarda gözyaşı birikintisi olabilir, görüşünüzü bulanıklaştırabilir, hatta gözlerinizden ve yüzünüzden aşağı doğru akabilir.

 

Göz sulanması nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz epiforayı (anormal göz sulanmasını) gözlerinizi muayene ederek ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirerek teşhis eder. Doktorunuz tıkalı bir gözyaşı kanalından şüpheleniyorsa, testler tıkanıklığın derecesini belirleyebilir. Testler şunları içerir:

Doktorunuz gözyaşı kanalların solüsyonla temizleyecektir.

Doktorunuz her gözün köşesine bir damla özel floresan boya koyabilir. Doktorunuz sıvı boya yerine boyayı içeren küçük bir kağıt şerit kullanabilir.

Gözyaşları boya ile karıştığında parlak yeşile döner.

10 ila 15 dakika sonra doktorunuz gözünüzü, burnunuzu ve boğazınızı kontrol ederek gözünüzdeki boyanın boşalıp boşalmadığını kontrol eder.

Normalde, gözyaşları boyayı gözden yıkar. Boya gözde kalırsa, doktorunuza gözyaşı kanalının tıkalı olduğunu söyler. Gözyaşı kanallarını yıkamanın onları açmadığı durumlarda, doktorunuz gözyaşı kanalı tıkanıklıklarını görselleştirmek için bazı görüntüleme testleri önerebilir. Bu testler, bir BT taraması veya dakriyosistografi adı verilen özel bir X-ışını görüntüleme yöntemini içerebilir. Doktorunuz ayrıca burun boşluğunuzun içini incelemek için endoskop adı verilen uzun, esnek bir tüp kullanabilir.

 

Göz sulanması nasıl tedavi edilir?

Birçok insan için göz sulanması tedavi olmaksızın düzelir. Doktorunuz önereceği tedavi göz sulanmanızın nedenine bağlı olacaktır. Bunlar;

İlaçlar: Bir enfeksiyon veya göz yaralanması gözlerin sulanmasına neden oluyorsa, doktorunuz antibiyotik gibi bazı ilaçları önerebilir. Kuru göz sendromu gibi bir durumunuz varsa doktorunuz suni gözyaşı veya reçeteli göz damlası reçete eder.

Yabancı cisimler: Gözünüzde yabancı bir cisim varsa doktorunuz müdahale ederek çıkartacaktır.

Tıkalı gözyaşı kanalları: Tıkalı bir gözyaşı kanalı gözlerin sulanmasına neden olursa, doktorunuz tıkalı kanalı nazikçe açmak için tuzlu su solüsyonu kullanır. Bazı durumlarda, doktorlar gözyaşı kanallarını manuel olarak açmak için prob adı verilen uzun, ince bir alet kullanırlar. Geniş tıkanıklıklarınız varsa, doktorunuz gözyaşı kanallarınızı açmak için ameliyat önerebilir.

Göz kapağı onarımı: Göz kapakları sarkıyorsa (entropik veya ektropik) doktor muhtemelen göz kapaklarının onarımını önerecektir.

 

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Aşağıdaki durumlarda göz doktorunuza başvurun:

Göz sulanması net görme yeteneğinizi etkiliyorsa

Gözlerin acıyorsa

Gözleriniz şişer veya gözünüzde bir yumru fark ederseniz

Göz sulanması kendiliğinde iyileşmiyorsa veya sık sık tekrar ediyorsa

 

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili endişeleriniz ve sorularınız için sağlık kuruluşlarına veya doktorunuza danışınız.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç