Hamilelikte Burun Kanamaları

Hamilelikte Burun Kanamaları

Hamilelik sırasında burun kanaması normaldir ve genellikle endişe nedeni değildir. Çoğu burun kanaması, kan hacmindeki artış ve hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Burun deliklerinizi birbirine kıstırarak burun kanamasını evde tedavi edebilirsiniz. Sık veya şiddetli burun kanaması yaşarsanız, herhangi bir komplikasyonu ekarte edebilmeleri için sağlık uzmanınızla konuşun.

 

Hamile kadınların burnu neden kanar?

Hamile insanlar burun kanamasına daha yatkındır, çünkü vücutlarında dolaşan tüm yeni kanın basıncı nedeniyle burundaki kan damarları genişler. Hamileyken kan kaynağınız %50'ye kadar artar. Burnunuzdaki kan damarları inanılmaz derecede hassastır ve kolayca kırılır. Suyla dolu bir balon hayal edin. Belli bir noktada, o hassas lateks balon artık genişleyemez ve basınç altında patlar. Hamilelik sırasında burnunuzdaki kan damarlarına olan budur. Hamilelik sırasında hormon değişiklikleri burnunuzu tıkalı hissettirebilir ve burun kanamalarına katkıda bulunabilir.

Burun kanamasının tıbbi terimine epistaksis denir. Burun kanamaları tedavi edilebilir ve nadiren gebelik komplikasyonlarına neden olur.

 

Hamilelikte burun kanaması ne kadar yaygındır?

Burun kanaması hamilelik sırasında oldukça yaygındır. Yapılan bir araştırma, kadınların yüzde 20'sinin hamilelik sırasında burun kanaması yaşadığını göstermiştir. Yine aynı çalışmaya göre hamile olmayan kadınlar arasında burun kanaması sıklığı %6 oranındadır.

 

Hamilelikte burun kanamasına ne sebep olabilir?

Hamilelik sırasında vücudunuzda meydana gelen değişiklikler burun kanamasına neden olabilir. Bunun olmasının birkaç nedeni vardır:

- Kan hacminde artış: Hamile kaldığınızda vücudunuzdaki kan miktarı önemli ölçüde artar. Kan hacmindeki bu artış, burnunuzun astarındaki hassas kan damarlarının basınç altında daha kolay patlamasına neden olur.

- Hormonal değişiklikler: Hormonal değişiklikler hamilelikte birçok belirtiye neden olabilir. Burnunuz daha tıkalı olabilir. Rahminizin astarını kalınlaştıran aynı hormonlar, burnunuzdaki mukus zarlarını etkileyerek onları kanamaya daha yatkın hale getirebilir.

- Dehidrasyon: Hamileyken susuz kalmak daha kolaydır çünkü daha fazla suya ihtiyaç duyarsınız. Susuz kaldığınızda, burnunuzdaki mukus zarları kurur ve çatlar. Bu hamilelik sırasında burun kanamasının bir nedeni olabilir.

- Alerjiler veya soğuk algınlığı: Mevsimsel alerjiniz veya soğuk algınlığınız varsa, burnunuzdaki kan damarları kolayca tahriş olur ve iltihaplanır. Bu onları çatlamaya daha eğilimli hale getirir.

- Hamilelik riniti (burundaki mukus zarlarının şişmesi) adı verilen bir durum, öncelikle ilk 3 aylık dönemde burunda tıkanıklığa ve havasızlığa neden olur. Ayrıca burun kanamalarına da katkıda bulunabilir.

 

Hamilelik sırasında normal olan burun kanaması miktarı nedir?

Hamilelik sırasında kan miktarı ve burun kanamasının sıklığı kişiye göre değişir. Bazı insanlar her gün burun kanaması geçirirken, diğerleri tüm hamilelikleri boyunca sadece birkaç kez kanar. Bu durum bir dokuyu dolduran hafif bir akıntıdan korkutucu olabilecek ağır bir kanamaya kadar değişebilir. Bazı durumlarda, burnunuzun bir tarafı diğer tarafına göre daha sık kanar. Belirtilerinize dikkat edin ve bir sonraki doğum öncesi randevunuzda sağlık uzmanınızla görüşün.

 

Hamilelikte burun kanaması ne zaman başlar?

Hamilelik sırasında burun kanamaları ilk trimesterde (ilk 3 aylık dönemde) başlar ve bebeğiniz doğana kadar sürebilir. Hamilelik sırasında burun kanaması için net bir başlangıç noktası yoktur. Her kişiye, yaşam tarzına, tıbbi geçmişine ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterir.

 

Burun kanaması anemi belirtisi midir?

Hafif anemi (sağlıklı kırmızı kan hücrelerindeki azalmanın neden olduğu düşük demir seviyeleri) hamilelik sırasında genellikle iyidir. Bu, kan hacmindeki artış nedeniyle olur. Anemik kişilerde burun kanaması olabilir, ancak anemiye neden olan burun kanaması ile doğrudan bir bağlantı yoktur. Muhtemelen burun kanamanızın temel nedeni bu değildir. Ancak uzun süreli ve aşırı burun kanamaları kansızlığa neden olabilir. Bazı anemi belirtileri aşırı yorgunluk, baş dönmesi ve soluk cilttir. Anemi belirtileriniz varsa ve burun kanamanız varsa sağlık uzmanınızla konuşun. Kan tahlili yaptırmak ve önceki bir kan testinin sonuçlarını kontrol etmek isteyebilirler.

 

Hamilelikte burun kanaması nasıl durdurulur?

Burun kanamasının akışını durdurmak için aşağıdaki adımları atabilirsiniz:

- Başınızı dik tutun, geriye doğru yatırmayın. Başınızı geriye yatırmak veya sırt üstü yatmak kan damarlarınızdaki basıncı artırır.

- Burun deliklerinizi hafifçe sıkın (burun köprüsünün hemen altındaki yumuşak kısım). Bunu yaklaşık 10 dakika boyunca yapın. Kanama durmadıysa, tekrar deneyin.

- Kan akışı çok ağırsa, kanla boğulmamak için öne eğilmeniz gerekebilir.

- Kan damarlarını daraltmak için bir buz torbası ile burnunuza kompres uygulayabilirsiniz. (Buzu doğrudan cildinize uygulamayın)

 

Burun kanamasını önlemek için ne yapmalıyım?

Bazen tüm çabalarınıza rağmen burun kanaması kaçınılmazdır. Bununla birlikte, burun kanamasını önlemeye yardımcı olmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

- Bol su için ve susuz kalmayın.

- Uyurken havayı nemlendirmek için bir buharlı oda nemlendiricisi kullanın.

- Burnunuzu nemlendirmek için burun jeli, sprey veya su bazlı burun kayganlaştırıcı kullanın.

- Hapşırırken ağzınızı açık tutun. Bu, burnunuzdaki baskıyı ortadan kaldırır.

- Burnunuzu karıştırmaktan kaçının.

- Yorucu egzersizlerden veya ağır kaldırmaktan kaçının.

- Şiddetli şekilde sümkürmekten kaçının ve sümkürmeyi en aza indirmeye çalışın.

- Yatmak yerine dik oturun veya kendinizi destekleyin.

 

Hamilelik sırasında burun kanaması konusunda endişelenmeli miyim?

Hamilelik sırasında burun kanaması olması korkutucu gelebilir, ancak genellikle endişelenecek bir durum değildir. Kanamanız yönetilemez bir noktaya kadar devam ederse veya baş dönmesi hissetmeye başlarsanız, sağlık uzmanınızı arayın. Komplikasyonları veya sağlık koşullarını ekarte etmek isteyebilirler. Aksi takdirde, bir sonraki doğum öncesi randevunuzda burun kanamalarınızdan bahsedin.

 

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Genellikle burun kanaması acil bir durum değildir. Bir sonraki doğum öncesi randevunuzda sağlık uzmanınıza burun kanamanız olduğunu bildirin. Nadir durumlarda, hamilelik komplikasyonunun bir işareti olabilir.

Bununla birlikte, aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse derhal sağlık uzmanınıza başvurmalısınız:

- Sık ve tekrarlayan burun kanamalarınız varsa

- Kanama çok fazlaysa.

- Kanama, basınç uygulandıktan 30 dakika sonra devam ediyorsa.

- Yüksek Tansiyon hastasıysanız

- Göğüs ağrınız varsa veya nefes almada zorluk çekiyorsanız.

- Baş dönmesi veya sersemlik hissediyorsanız

- Kanama durmuyor veya kötüleşiyorsa

- Kafa travmasından sonra burnunuz kanadıysa

 

 

 

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili endişeleriniz ve sorularınız için sağlık kuruluşlarına veya doktorunuza danışınız.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım