Kulak Kanaması

Kulak Kanaması

Kulak kanaması, travma ve enfeksiyon dahil olmak üzere çeşitli koşullardan kaynaklanabilir. Kulak kanamasının tedavisi nedene bağlıdır.

 

Kulak kanaması nedir?

Kulak kanaması, kulağınızdaki veya kulağınızdan gelen herhangi bir kan sızmasıdır. Birçok yaralanma ve durumun bir belirtisidir. Sebebe bağlı olarak, kulak ağrısı, ateş, işitme kaybı, yüz felci, baş dönmesi veya kulağınızda çınlama gibi başka semptomlarınız da olabilir.

Çoğu zaman doktorlar kulak enfeksiyonlarını ve kulak kanamasına neden olan diğer tıbbi durumları tedavi edebilir. Kulaklarınızda yaşanacak kanama genellikle komplikasyonlara yol açmaz, ancak kanamanın altında yatan nedenler uzun vadeli sorunlara yol açabilir.

Yakın zamanda başınızı vurduysanız ve kulaklarınız kanıyorsa hemen size en yakın hastanenin acil servisine gitmelisiniz. Kafa travmasından sonra kulak kanaması, potansiyel olarak ölümcül bir soruna işaret edebilir.

 

Kulak kanamasına ne sebep olur?

Kulaklar aşağıdaki nedenlerden dolayı kanabilir:

Küçük bir yaralanma veya kesik: Kulak kanalınızı tırnağınızla çizerseniz veya pamuklu çubuğu çok kuvvetli kullanırsanız (veya çok derine iterseniz), kulağınızın kanamasına neden olabilirsiniz. Bu tür yaralanmalar genellikle ciddi değildir. Enfeksiyonu önlemek için yaralanan veya kesilen bölümü temiz tutmalısınız.

Yırtılmış kulak zarı: Orta kulağı bakterilerden koruyan bir zar olan kulak zarı yırtıldığında kanayabilir. Yüksek sesler, şiddetli kulak enfeksiyonları ve travma, delinmiş veya yırtılmış bir kulak zarına neden olabilir. Uçakta uçarken veya tüplü dalış yaparken hava basıncındaki ani bir değişiklikten (barotravma) dolayı da kulak zarları yırtılabilir.

Travma: Kafaya alınan darbe veya çarpışma, iç kanamaya ve kulak travmasına neden olabilir. Hayatı tehdit eden bu yaralanmanız varsa, hemen tıbbi yardım almalısınız.

Şiddetli kulak enfeksiyonları: Orta kulak enfeksiyonları ağrıya, kulaktan sıvı gelmesine ve geçici işitme kaybına neden olabilir. Kanama yaygın bir kulak enfeksiyonu belirtisidir. Kulak enfeksiyonunu nedeniyle kulak zarları yırtılabilir çünkü enfeksiyon kulağınızda irin veya sıvı birikmesine neden olabilir.

Kulaktaki yabancı cisimler: Kulaklarına küçük cisimler sokan çocuklarda ağrı ve kanama olabilir.

Kulak kanseri: Çok nadir de olsa kulak kanseri kanama, uyuşma ve işitme kaybına neden olabilir.

 

Kulak kanaması tedavileri nelerdir?

Tedaviler kanamanın nedenine bağlı olarak değişir:

Kulak enfeksiyonları: Doktorunuz antibiyotik kulak damlası veya oral antibiyotik (ağızdan alınır) reçete edecektir. Sizde veya çocuğunuzda tekrarlayan kulak enfeksiyonları varsa, doktorunuz kulak tüpleri önerebilir. Bu ameliyat sırasında doktorlar, sıvıyı boşaltmak ve kulak enfeksiyonlarını önlemek için kulaklara küçük yapay tüpler (yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğünde) yerleştirir.

Yırtılmış kulak zarı: Delinmiş veya yırtılmış bir kulak zarı kulak kanamasına neden olabilir. Yırtılan kulak zarı genellikle 8 ila 10 hafta içinde iyileşir. Kulak zarınız kendi kendine iyileşmiyorsa, doktorunuz kulak zarınızı onarmak için timpanoplasti adı verilen ameliyatı önerebilir.

Kulaktaki nesne: Kulağınıza veya çocuğunuzun kulağına bir nesne sıkışmışsa, bir cımbızla çıkarabilirsiniz. Kolayca çıkaramıyorsanız, bir doktora danışmalısınız. Kulağınızı kurcalamayın (özellikle keskin bir aletle). Kulağa zarar verebilir veya nesneyi kulak kanalının daha da derinlerine itebilirsiniz.

 

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Kulağınız kanıyorsa, muayene için doktorunuzu görmelisiniz. Doktorunuzun sizi tedavi edebilmesi için kanamanın nedenini bulmak önemlidir.

Bir kazadan sonra kulaklarınız kanarsa veya başınıza bir darbe gelirse, hayati tehlike arz eden bir yaralanmanız olabilir. Aşağıdaki durumlarda derhal 112'yi arayın veya size en yakın hastanenin acil servise gidin:

Baş dönmesi.

Burunda kanama.

Kusma.

Görme ile ilgili sorunlar.

Bilinç kaybı.

İşitme kaybı.

 

 

 

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili endişeleriniz ve sorularınız için sağlık kuruluşlarına veya doktorunuza danışınız.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım