Sık idrara çıkma

Sık idrara çıkma

Gün boyunca veya gece boyunca sürekli dolu olan mesaneyi rahatlatmak için tuvalete gidiyorsanız, sık idrara çıkma adı verilen bir semptomu yaşıyor olabilirsiniz. Bu rahatsız edici semptom birçok nedenden kaynaklanabilir. Sık İdrara çıkma, stresli olmasına rağmen, aynı zamanda tedavi edilebilir bir durumdur.

 

Sık idrara çıkma nedir?

Günlük yaşamınız için rahatsız edici olan sık idrara çıkma, 24 saatlik bir süre boyunca birçok kez idrara çıkmanızı gerektiren durumdur. Birçok farklı koşulun bir belirtisi olabilir. Hayatınızın bazı dönemlerinde, örneğin hamilelik sırasında daha sık idrara çıkmanız gerekebilir. Bu, hamileliğin normal bir belirtisidir ve genellikle doğumdan sonra geçer. Ancak sık idrara çıkma, normal yaşamın bir parçası olmayan ve zamanla geçmeyen diğer sağlık sorunlarıyla ilişkili olabilir. Diyabet, aşırı aktif mesane sendromu, idrar yolları enfeksiyonu veya prostat sorunları gibi daha ciddi durumların bir belirtisi olabilir. Sık idrara çıkma ihtiyacı uyku düzeninizi bozabilir.

Çoğu durumda, sağlık uzmanınız, altta yatan durumu tedavi ederek bu semptomu hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 

Kimler sık idrara çıkma yaşar?

Erkekler, kadınlar ve çocukların hepsinde bu semptom olabilir. Ancak, hayatınızın belirli zamanlarında bu durum daha sık görülür. Aşağıdaki durumlarda sık idrara çıkma olasılığınız daha yüksektir:

Orta yaşlı veya yaşlılık döneminde

Hamilelikte

Prostat büyümesi varlığında

 

Sık idrara çıkma neden olur?

Sık idrara çıkmaya neden olabilecek birçok farklı durum vardır. Bu nedenlerin çoğu yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır. Farklı nedenlerle hayatınız boyunca birkaç kez sık idrara çıkma yaşayabilirsiniz. Bu koşullar küçük (ve kolayca yönetilebilir) sorunlardan daha ciddi sorunlara kadar değişebilir.

İdrar yolu ve mesane rahatsızlıkları sık idrara çıkmaya neden olan en yaygın durumlardan bazılarıdır. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları (İYE), sık idrara çıkmanın en sık rastlanan nedenidir. Bir İYE sırasında, dışarıdan bir enfeksiyon vücuda girer ve üriner sisteminizde iltihaplanmaya (şişmeye) neden olur. Bu sistem böbrekler, üreterler (böbrekleri mesaneye bağlayan tüpler), mesane ve üretradan (idrarı vücuttan dışarı taşıyan tüp) oluşur. Bu sistemdeki sık idrara çıkmaya neden olabilecek diğer durumlar arasında interstisyel sistit ( idrara çıkma ihtiyacının arttığını hissettiğiniz ağrılı bir mesane durumu) ve aşırı aktif mesane sendromu sayılabilir. Çok nadir durumlarda, sık idrara çıkma mesane kanserinin bir belirtisi olabilir.

Hamilelik sırasında, bebek vücudunuzda gittikçe daha fazla yer kapladığından mesane büzülür. Sık idrara çıkma, hamileliğin çok yaygın ve normal bir belirtisidir. Bu semptom hamileliğin birinci ve üçüncü trimesterlerinde (ilk 3 aylık ve son 3 aylık dönemlerinde) daha fazla yaşanır. İkinci trimester (4,5 ve 6. Aylar) hafif bir rahatlama yaşanır çünkü uterus vücudunuzda daha yüksektedir ve mesanedeki baskı azalır.

Sık idrara çıkma diyabetin çok yaygın bir belirtisidir. Şeker hastalığında, vücudunuz kanınızdaki şeker miktarını kontrol edemez ve böbrekler bu şekerin temizlenmesinden sorumludur. Böbrekler kanı filtrelemek için daha fazla çalıştığından, vücuttan ayrılması gereken fazladan sıvı ortaya çıkar. Ne kadar çok idrara çıkarsanız kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymak için o kadar çok su içersiniz ve döngü bu şekilde devam eder.

Prostat sorunları sık idrara çıkmanın bir başka nedenidir. Büyümüş bir prostat, üriner sisteminize baskı uygulayabilir ve sık idrara çıkmanıza neden olabilir. İyi huylu prostat hiperplazisi (prostat büyümesi) gibi durumlar oldukça yaygındır ve doktorunuz tarafından tedavi edilebilir.

Sık idrara çıkmaya sebep olabilecek diğer durumlar şunları içerebilir:

İnme

Pelvik tümör

Diüretik ilaçlar (idrar yoluyla vücuttan fazladan tuz ve suyun atılmasına yardımcı olan ilaçlar)

Vajinit (vajina iltihabı)

Vajina yolu ve kadın pelvik organlarında meydana gelen sarkma

Pelvik bölgeye uygulanan radyasyon tedavisi

Çok fazla alkol veya kafein tüketmek

 

Sık idrara çıkma kontrol edilebilir veya durdurulabilir mi?

Sık idrara çıkma kontrol edilebilir uygun tedavi ile zaman içerisinde durdurulabilir. Sağlık uzmanınız genellikle semptomunuzun nedenini belirleyecek ve bu edeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi planı geliştirecektir.

 

Sık idrara çıkmayı kontrol etmek için ne yapabilirim?

Sık idrara çıkmanızı kontrol altına almanın yaşam tarzı değişikliğini içeren ve ilaçsız birkaç yolu vardır. Bunlar şunları içerebilir:

Yatmadan önce sıvı içmekten kaçınmak.

İçtiğiniz alkol ve kafein miktarını sınırlamak.

Pelvik tabanınızda güç oluşturmak için Kegel egzersizleri yapmak. Bu kaslar, mesaneniz de dahil olmak üzere pelviste bulunan organları destekler. Kegel egzersizleri genellikle doğumdan sonra bir bebeğin pelvik taban kaslarına baskı yapması nedeniyle kadınlara önerilir.

Sızıntıları önlemek amacıyla koruyucu bir ped veya iç çamaşırı kullanmak. Bu, durumunuz tedavi edilirken hayatınızı sürdürmenize yardımcı olabilecek kısa vadeli bir çözümdür.

 

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Sık idrara çıkmanız varsa, dikkat etmeniz ve derhal doktorunuzu aramanız için birkaç işaret vardır. Bunlar şunları içerir:

Ateşiniz varsa.

Kusuyorsanız.

Sırt ağrınız varsa (bel ve yanlara doğru - böbreklerinizin üzerinde).

İdrarınızda kan görürseniz.

Vajinanızdan veya penisinizden akıntı geliyorsa.

 

 

 

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili endişeleriniz ve sorularınız için sağlık kuruluşlarına veya doktorunuza danışınız.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım