Testiste Yumru (Skrotal Kitleler)

Testiste Yumru (Skrotal Kitleler)

Testislerinizdeki yumrular veya şişlikler - veya skrotal kitleler - genellikle iyi huyludur (kanserli değildir). Ancak yumrular nadir durumlarda testis kanserinin belirtisi olabilirler. Bir doktor, herhangi bir yumru veya şişmenin nedenini bulmak için testislerinizi ve skrotumunuzu incelemelidir.

 

Testiste kitle (skrotal kitle) nedir?

Testis üzerinde bir yumru veya bir skrotal kitle, skrotumunuzda (testisleri içeren deri kesesi) oluşabilir. Çoğu ciddi olmayan diğer tıbbi durumların bir belirtisi olabilir. Skrotal kitlelerin çoğu iyi huyludur (kanserli değildir) ve sağlığınız için risk oluşturmaz.

Ancak bazıları erkeklerde doğurganlığı etkileyebilir ve nadir durumlarda kanser gibi daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Bu nedenle, sağlık uzmanınız, skrotumunuzda fark edebileceğiniz herhangi bir yumruyu incelemelidir.

 

Testiste yumru belirtileri nelerdir?

Yumru, testislerin çevresinde herhangi bir yerde bulunabilir ve boyut olarak değişebilir. Bazıları bezelye kadar küçük olabilir, ancak bazıları büyüyebilir.

Çoğu yumru yumuşak ve sıvı doludur ve testis torbanızın biraz şişmiş görünmesine neden olabilir; bunlar genellikle zararsızdır ve genellikle tedavi olmaksızın geçer. Bazı yumrular katıdır ve testislerinizden birine yapışmış gibi hissettirebilir. Daha sert yumrular daha ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir.

Yumru veya şişlik hissederseniz, doktorunuza bildirin.

 

Testiste (skrotal kitle) bir yumru oluşmasının olası nedenleri nelerdir?

Testiste bir yumru, çeşitli bozuklukların bir belirtisi olabilir. Bu koşulların çoğu zararsızdır.

Nadir durumlarda, skrotal kitle testis kanseri gibi daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Skrotal kitlelerin diğer nedenleri ise şunlardır:

Kist: Testiste içi sıvı dolu kesecikler.

Epididimit: Sperm depolayan tüpün enfeksiyonu veya iltihabı (şişmesi).

Fıtık: Doku, karın duvarındaki zayıf bir noktadan skrotuma doğru itilir.

Varikosel: Testis içinde şişmiş damarlar.

 

Skrotal kitleler nasıl teşhis edilir?

Doktorlar tıbbi geçmişinizi soracaktır. Ayrıca, bir skrotal kitlenin nedenini belirlemek için birkaç test kullanırlar. Bu testler şunları içerir:

Kan veya idrar testi: Doktor, enfeksiyon veya kanser gibi diğer durumların belirtilerini araştırmak için bir kan veya idrar örneği alır.

Görüntüleme: Ultrason testleri bir yumru yerini gösterebilir ve doktorların fıtık veya kanser gibi durumları ekarte etmesine yardımcı olabilir.

Fizik muayene: Bir doktor, kitlenin yapısı hakkında bilgi edinmek için skrotumu ve içeriğini inceler.

 

Testis üzerindeki yumrular nasıl tedavi edilir?

Bir skrotal yumru tedavisi, nedene bağlıdır. Bazı vakaların tedaviye ihtiyacı yoktur. Skrotal kitleler ve testis ağrısı için standart tedaviler şunları içerir:

Bir enfeksiyonu tedavi etmek için doktorunuzun size reçete edeceği ilaçlar.

Bir kitleyi çıkarmak, boşaltmak veya onarmak için yapılan ameliyat.

Testis kanseri için testisin cerrahi olarak çıkarılması.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Skrotal kitleniz varsa, bir doktor onu incelemelidir. Bazı skrotal kitleler diğerlerinden daha ciddidir. Skrotal kitleniz varsa ve aşağıdakilerden birini hissediyorsanız hemen doktorunuzla iletişime geçin:

Aniden beliren yumru.

Ciltte enfeksiyon

Ağrı veya rahatsızlık hissi

Deride değil testisin içinde hissedilen yumru

 

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili endişeleriniz ve sorularınız için sağlık kuruluşlarına veya doktorunuza danışınız.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım