Vajinal Kuruluk

Vajinal Kuruluk

Vajinal kuruluk, birçok kadının hayatlarının herhangi bir döneminde yaşayabileceği acı verici bir semptomdur. Bu belirtiye hormon seviyelerindeki azalma, emzirme veya bazı ilaçlar neden olabilir. Genellikle menopozla bağlantılıdır. Vajinal kuruluk için tedavi seçenekleri tipik olarak semptomun nedenine bağlıdır.

 

Vajinal kuruluk nedir?

Vajinal kuruluk, birçok farklı tıbbi durumun bir belirtisidir. Oturma, ayakta durma, egzersiz yapma, idrar yapma ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.

Vajinal kuruluk her yaşta ortaya çıkabilir. Menopoz sırasında veya sonrasında kadınlarda en yaygın görülen semptomlardan biridir. Vajinal kuruluk için birçok etkili tedavi mevcuttur.

 

Vajinal kuruluğun olası nedenleri nelerdir?

Çoğu durumda, östrojen hormonu seviyeleri düştüğünde kadınlarda vajinal kuruluk olur. Diğer koşullar için yapılan tedaviler de bu belirtiye neden olabilir. Vajinal kuruluk şunlardan kaynaklanabilir:

Menopoz.

Emzirme ve doğum.

Doğum kontrol hapları.

Kemoterapi ve hormon tedavisi dahil kanser tedavileri.

Diyabet.

Anti-östrojen ilaçları (rahim fibroidleri veya endometrioz tedavisi), bazı antidepresanlar ve antihistaminikler dahil olmak üzere bazı ilaçlar.

Yumurtalıkların çıkarılması.

Sjögren sendromu (vücutta kuruluğa neden olabilen bir otoimmün bozukluk).

 

Vajinal kuruluk nasıl teşhis edilir?

Doktorlar, tıbbi geçmişinize ve fizik muayenenize dayanarak vajinal kuruluğu teşhis eder. Sebebi bulmak için doktorunuz belirtilerinizi ve aldığınız ilaçları soracaktır.

Pelvik muayene, doktorların azalan östrojen nedeniyle vajinal dokunun ince ve kuru olup olmadığını görmelerini sağlar. Bazı durumlarda, doktor hormon seviyelerini kontrol etmek için kan testi isteyebilir. Kan testleri ayrıca vajinal kuruluğa neden olabilecek diğer tıbbi sorunları da gösterebilir.

 

Vajinal kuruluk nasıl yönetilir veya tedavi edilir?

Vajinal kuruluk yaşıyorsanız, çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu semptomun tedavisi nedene bağlı olacaktır. Vajinal kuruluk için yaygın tedaviler şunları içerir:

Vajinanın doğal florasını bozabilecek parfümlü sabun veya losyonlardan kaçınmak.

Doktorunuzun reçete edeceği östrojen veya östrojen olmayan oral tedaviler kullanmak.

Kısa süreli nem sağlayan kayganlaştırıcılar ve vajinal nemlendiriciler kullanmak.

Uzun süreli nem için doğrudan vajinaya yerleştirilmiş yerel östrojen veya DHEA kullanılması.

 

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Vajinal kuruluk günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa veya cinsel yaşamınızı veya eşinizle olan ilişkinizi etkiliyorsa doktorunuzla iletişime geçin.

 

 

 

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili endişeleriniz ve sorularınız için sağlık kuruluşlarına veya doktorunuza danışınız.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç