Yürüyüş Bozuklukları

Yürüyüş Bozuklukları

Yürüme bozukluklarının nedenleri nörolojik bir durumdan ayağınıza tam oturmayan ayakkabılar kadar basit bir duruma kadar değişebilir. Yürüyüş bozukluklarının çeşitliliği, farklı tedaviler gerektirir.

 

Yürüme bozukluğu nedir?

Yürüyüş, bir kişinin yürüme şeklidir. Yürüme, kasların denge ve koordinasyonunu içerir, böylece vücut, adım adı verilen belirli bir ritimde ileri doğru itilir. Anormal yürüyüşün birçok olası nedeni vardır. Bazı yaygın nedenler şunlardır:

Dejeneratif bir hastalık (artrit gibi)

İç kulak bozukluğu

Felç

Kötü ayak koşulları (uygun olmayan ayakkabılar gibi)

Nörolojik bir durum

 

Yürüyüş bozuklukları türleri nelerdir?

İtici yürüyüş. Bu tip yürüyüş parkinsonizmli hastalarda görülür. Eğik, katı bir duruş ile karakterizedir ve baş ve boyun öne eğilmiştir. Adımlar daha hızlı ve daha kısa olma eğilimindedir.

Makas yürüyüşü. Bu yürüyüş türü, yürürken dizlerin ve uylukların makas benzeri bir düzende çarpması veya kesişmesinden adını alır. Bacaklar, kalçalar ve pelvis esneyerek kişinin çömelmiş gibi görünmesine neden olur. Adımlar yavaş ve küçüktür. Bu tip yürüyüş genellikle spastik serebral palsili hastalarda görülür.

Spastik yürüyüş. Serebral palsili veya multipl sklerozlu hastalarda yaygın olan spastik yürüyüş, bir bacağın sert olduğu ve uzun süreli kas kasılmasından en çok etkilenen tarafta yarım daire şeklinde bir hareketle sürüklendiği bir yürüme şeklidir.

Adım adım yürüyüş. Yürürken bacağın yükseğe kaldırıldığı, ayağın düştüğü (disket gibi) ve ayak parmaklarının aşağıyı gösterdiği, zemini sıyırdığı “yüksek adımlı” bir yürüyüş türüdür. Spinal bir problemde olduğu gibi (spinal stenoz veya fıtıklaşmış disk gibi) peroneal kas atrofisi veya peroneal sinir yaralanması bu tip yürüyüşe neden olabilir.

Sallanan yürüyüş. Gövdenin hareketi; sallanan, ördek benzeri bir yürüyüş gibi abartılıdır. Doğumdan kaynaklanan ilerleyici müsküler distrofi veya kalça çıkığı, sallanan bir yürüyüşe neden olabilir.

 

Kimler yürüme bozukluğu riski altındadır?

Yaşlı insanlar anormal yürüyüşe neden olan ve tipik olarak daha zayıf kaslara, gecikmiş reaksiyona ve daha az kas koordinasyonuna sahip olduklarından, yaşla birlikte yürüme bozukluğu riski artar.

 

Yürüyüş bozuklukları nasıl teşhis edilir?

Yürüme bozukluğunun nedeni birden fazla olabilir ve bazen nedenler örtüşebilir. Bozukluğu teşhis etmek için doktor önce yürüyüşünüzü gözlemleyecektir. Sonra;

Bacakların aynı uzunlukta olup olmadığını kontrol edebilir (yapay kalçaları veya bel ağrısı olan bazı hastaların bacakları farklı uzunlukta olabilir).

Kas gücünüzü, kas tonunuzu ve koordinasyonunuzu değerlendirilecektir.

Daha yaşlıysanız, görme problemlerini veya ortostatik hipotansiyonu (ayaktayken düşük tansiyon) neden olarak ekarte etmek için görme ve kan basıncınızı kontrol edilebilir.

Boynunuz ve omurganız deformiteler açısından kontrol edilebilir.

Düşme riskinizin bir değerlendirmesi yapılabilir.

Yürüyüş bozukluğunun tipine bağlı olarak, artrit veya Parkinson hastalığı gibi nörolojik bozukluklar için kontrol edilebilirsiniz.

Bu sonuçlara göre laboratuvar ve görüntüleme çalışmaları yapılabilir.

 

Yürüyüş bozuklukları nasıl tedavi edilir?

Tedavi yürüyüş bozukluğunun altta yatan nedenine bağlı olarak değişecektir. Baston ve yürüteç gibi yardımcı cihazlar, dengenin sorun olduğu bazı durumlarda yardımcı olabilir. Fizik tedavi ve güçlendirme egzersizleri diğer durumlarda dengeyi, gücü ve esnekliği geliştirmek için uygun olabilir.

Uygun ayak hizasının korunması, ayakkabı içi ateller veya bacak destekleri gerektirebilir. Bacak uzunluğunun eşit olmadığı durumlarda ayakkabı kaldırma yardımcı olabilir.

Anormal yürüyüşün altında yatan nedeni tedavi etmek, bazı işlevleri geri kazanmanıza yardımcı olabilir. Artrit, Parkinson hastalığı ve multipl sklerozu tedavi etmek için ilaçlar mevcuttur. Osteoartritli kişiler için kalça ve diz protezi gibi cerrahi veya protezler önerilebilir.

 

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili endişeleriniz ve sorularınız için sağlık kuruluşlarına veya doktorunuza danışınız.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç