Embriyo Dondurma

IVFI veya CSI tedavi sonuçunda maksimum üç embriyo uterus içerisine yerleştirilir.Yeterli kalitede fazla olan embriyolar ileride kullanılmak üzere dondurularak saklanır.

Bu dondurulan embriyolar, embriyo transferinden sonra gebelik elde edilemez ise tekrar yumurtalıkların uyarılmasına ve yumurta toplama operasyonuna gerek duyulmadan ikinci bir şans olarak kullanılır.Hatta başarılı yani gebelik ile sonuçlanmış bir IVF ICSI uygulamasından sonra da çiftlerin arzusu ile dondurulmuş embriyoların transferi ile yeni gebelikler elde edilebilir.

Dondurulan embriyoların transferi genellikle doğal menstürel siklüsa göre yapılır.Bazen de kullanılarak doğal siklüs taklit edilebilir.Embryo dondurma işlemi işlemi için;kompüterize (dondurma) Cyro cihazı sıvı azot pompalama sistemi ve sıvı azot doldurulan embriyoları saklama tankları ve özel besi yeri içerisine konan embriyoların bulunduğu cryo tüpleri gerekli olan malzemelerdir. Embryo transferi sonrasında geriye kalan yeterli kalitede embriyolar ayrılır.

Daha önce hazırlanan özel dondurma besi yerleri içerisinde ve yukarıda bahsedilen cyro tüplerine seçilen embriyolar konur.Kompüterize cyro cihazı yardımı ile sıvı azot kullanılarak dondurma işlemi yapılır.Invitrofertilizasyon ve embriyo merkezlerine dair sağlık bakanlığının 19 kasım 1996 da resmi gazetede çıkan yönetmeliğe göre fazla embriyolar eşlerin her ikisinin rızası ile dondurulmak suretiyle saklanabilir.

Üç yıl geçmemek şartıyla merkez tarafından tesbit edilebilecek süre içinde her iki eşin rızası alınarak aynı adayada kullanılır.Bu süre sonunda veya eşlerin birlikte talebi veya boşanma ölüm halinde bu süreden önce saklanan embryolar derhal imha edilir.

DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

Biz Sizi Arayalım