Embriyo Transferi

Bütün bu yöntemlerin sonucunda elde edilen embriyoların rahim içerisine yerleştirilmesidir.Özel durumlar dışında bu işlem sırasında anesteziye gerek yoktur.Yumurta toplama işleminden 2 veya 3 gün sonra embriyo transferi gerçekleştirilir. Genç yeterli sayıda embriyosu bulunan ya da daha önceki denemeleri gebelikle sonuçlanmayan olgularda embriyo blastokistaşamasına(daha iler gelişme) geldikten sonra yani 5.veya 6. gün transfer edilebilir.Böylece gebelik şansı artacak ve daha gelişmiş ama az sayıda embriyo transfer edildiğinden çoğul gebelik ve buna bağlı sorunlarla karşılaşma olasılığı azalacaktır. İzleme sırasında embriyoların ancak % 30-35i blastokist evresine ulaşabileceğinden seçimli olgularda uygulanması önerilmektedir .

Embriyo Transferi öncesi Genetik Tanı:
Genetik kusur iletme yönünden yüksek riskli çiftlerde embriyo transfer öncesi genetik tanı büyük önem taşımaktadır. Bu erken dönemde etkilenmemiş embriyoların rahim içine yerleştirilmesi ileride olası bir

Tıbbi kürtajdan öncesi tanı başlıca iki aşamadan yapılır;
1-Embriyo biyopsisi

2-Genetik analiz Embriyo biyopsisi erken bölünmenin çeşitli dönemlerinde yapılabilirse de en çok kabul gören 8 hücreli blostomer dönemi olup embriyo döllenmeden 3 gün sonra bu döneme erişir.Zona denilen yumurta kabuğu mekanik , kimyasal ya da lazer yöntemiyle delinerek 2 veya 2 hücre ileride gelişecek gebeliğe zarar vermeden alınıp incelenebilir. Genetik Analiz:Çok dar bir pencereden alınan sınırlı sayıda hücre üzerinde yapılacağından kullanılacak yöntem hassas güvenilir ve süratli sonuç veren cinsten olmalıdır.

Bu amaçlada en çok kullanılan yöntemler

a)Polimeraz zincir reaksiyonu(PCR) Özgün DNA parçalarının beden dışı enzimatik sentez yöntemidir.

b)Floresans hücre içi hibridizasyon:Kromozom anomalilerini saptamay yarayan bir yöntemdir. Uygulamanın

Komplikasyonları:Yumurtalıklar uyarılmayabilir ve sonuçta yumurta toplanmayabilir. Hipersitümülasyon:Yumurtalıklar aşırı uyarılabilir.Yumurtalık büyümesi kanda hormon düzeylerinin yükselmesi ve vucutta sıvı toplanması ile seyreden bir klinik tablo oluşabilir.

Genellikle yatak istirahati yeterlidir. Spermler toplanan yumurtayı döllemiyebilir ve sonuçta ET yapılamaz.ET sonrası embriyo rahim içine tutunmayabilir(implantasyonun olmaması) Çoğul Gebelik: Gebelik olasılığını artırabilmek için ET sırasında hastaya yaşına göre 3 veya 4 embriyo verilmekte ve buda çoğul gebelikle karşılaşma yüzdesini çoğaltmaktadır.

Dış Gebelik: Gebeliğin rahim içi yerine tüplerin içinde büyümesi ve devam etmesi.Düşük veya erken tüp yırtılmalarıyla akut batın denen yaşamı tehdit eden bir tabloya yol açabilir. Gerekli cerrahi girişimler: (Laporoskopi, histereskopi, biyopsiler?) diğer cerrahi girişimlerden da ha tehlikeli değildir.Yardımla üreme teknikleri sonucu elde edilen gebeliklerdeki anomali olasılığı diğer gebeliklerden daha fazla değildir. Ancak ICSI yöntemiyle sağlanan gebeliklerde bu güne kadar herhangi bir anomali sayı artışı saptanmamış olmasına rağmen yeterli veride toplanamamıştır.Risk olasılığı karşısında doğum öncesi genetik araştırma önerilir.

DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

Biz Sizi Arayalım