Şaşılık

Şaşılık; gözlerin aynı eksende bakmaması yani paralel olmaması durumudur. Görme gelişimine engel olup tembelliğe ve derinlik hissi kaybına yol açar. Ayrıca görünüm  açısından estetik ve psikolojik sorun  nedenidir.
Bebeklerin çoğunda görülebilen yalancı şaşılık görünümü  göz muayenesinde mutlaka ayırt edilmelidir. Burun kökünün basık ve geniş olması nedeniyle gözlerin içe kaymış  gibi yanıltıcı bir görüntü olmasıdır. Tedavi gerekmez. Bebek büyüdükçe ve yüz geliştikçe düzelir.
Gerçek şaşılık mutlaka tedavi edilmelidir. Gözlük kullanımı, göz kapamasıve gerekli durumlarda cerrahi uygulanan yöntemlerdir.
Gözler  arasında aşırı numara farkı olması ve yüksek numaralı göz bozuklukları erken gözlük kullanımı gerektiren durumlardır. Görme tembelliğinin önlenebilmesi için gözlük kullanımı, ayrıca sağlam gözün kapatılması ve tembel gözün çalıştırılması, okul öncesi dönemde uygulandığında sonuç veren yöntemlerdir.
Tüm  bebeklik dönemi göz sorunlarında erken tanı  önemlidir. 6 aylık bebeklerin ilk göz muayenesinin yapılması önerilmektedir. Hiçbir sorunu gözlenmeyen çocukların bile 3 -4 yaşlarında yuva dönemi, okul  öncesi muayeneleri yapılmalıdır.

DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

Biz Sizi Arayalım