Vajinal Koku

Vajinal Koku

Sağlıklı bir kadında bir miktar vajinal koku olması normaldir ancak günlerce süren güçlü, hoş olmayan vajinal koku bir sağlık sorununun işareti olabilir.

 

Anormal vajinal koku nedir?

Hafif bir vajinal koku normaldir. Vajinal koku genellikle bir kadının adet döngüsü boyunca değişkenlik gösterir. En yoğun koku seviyesi genellikle döngünün ortasında yaşanır. Vajinal koku ilişkiden sonra daha güçlü olabilir. Bununla birlikte, özellikle birkaç gün devam eden ve güçlü ve çürümüş balık kokusuna benzer bir koku, sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.

Alışılmadık ve kötü vajinal kokuya genellikle grimsi beyaz akıntı, yanma ve kaşıntı gibi diğer semptomlar eşlik edebilir. Bu semptomlar genellikle vajinit adı verilen bir durumun belirtileridir.

 

Vajinal koku için kimler risk altındadır?

Herhangi bir kadın anormal vajinal koku yaşayabilir. Kötü hijyene sahip kadınlar, vajinal duş yapan kadınlar ve hamile kadınlar anormal vajinal koku için daha yüksek risk altındadır. Yeni bir cinsel partneri olan veya sık sık partner değiştiren kadınlar da anormal vajinal koku açısından daha yüksek risk altında olabilir.

 

Vajinal kokuya ne sebep olur?

Anormal vajinal kokuya enfeksiyon veya iltihaplanma neden olabilir. Normal vajinal bakteri seviyeleri dengesiz olduğunda, bu vajinite yol açabilir.

Spesifik nedenler şunları içerir:

Bakteriyel vajinoz: Vajinal bakterilerin aşırı çoğalmasından kaynaklanan bir enfeksiyon. Vajinal kokunun en yaygın nedeni.

Trichomoniasis: Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon.

Rektovajinal fistül: Rektum ve vajina arasındaki açıklığın, dışkının vajinaya sızmasına neden olduğu nadir bir durum.

Vajinal kanser: Belirtileri arasında güçlü bir kokuya sahip olabilen ağır vajinal akıntı bulunur.

Rahim ağzı kanseri: Hastalığın diğer belirtilerinin yanı sıra güçlü ve kötü kokulu bir akıntı olabilir. Kanser, anormal vajinal kokunun nadir de olsa bir nedenidir.

Bununla birlikte, kadınların geçici vajinal koku yaşaması yaygındır ve genellikle kendi kendine düzelir. Bu hormonal değişikliklerden veya hatta diyetten kaynaklanabilir. Sarımsak veya çürümüş balık gibi güçlü kokusu olan yiyecekler tüketmek vajinada koku değişikliklerine neden olabilir.

 

Anormal vajinal koku nasıl teşhis edilir?

Yaşadığınız vajinite hangi tür bakterilerin neden olabileceğini belirlemek için doktorunuz akıntınızın bir örneğini alacaktır. Gardnerella bakterisi anormal vajinal kokunun en yaygın nedenidir.

 

Vajinal koku nasıl tedavi edilir?

Anormal vajinal koku vakalarının bir kısmı zaman içerisinde tedavi edilmeden iyileşir. Kendi kendine geçmezse doktorunuz antibiyotik reçete edecektir. Bunlar hap veya krem şeklinde olabilir.

 

Vajinal koku önlenebilir mi?

Kadınlar önlem alarak anormal vajinal koku riskini azaltabilirler. Bunlar şunları içerir:

Düzenli duş alarak iyi hijyen uygulamak.

İntravajinal sıvı temizleme ürünlerinin kullanımından kaçınmak. Bu ürünler vajinadaki pH seviyelerini bozabilir ve enfeksiyona yol açabilir.

 

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Vajinal sorunlar, kadınların doktora gitmelerinin en yaygın nedenlerinden biridir. Akıntı, yanma, ağrı ve kaşıntı ile devam eden anormal bir vajinal koku fark ederseniz bir doktora görünmelisiniz. Tedavi edilmeyen vajinit, rahime hatta fallop tüplerine yayılabilen vajinal bir enfeksiyona yol açabilir. Vajiniti olan kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir.

Özellikle hamileyseniz tıbbi yardım almalısınız. Vajinit veya vajinal kokusu olan hamile kadınlarda; düşük doğum ağırlığı, erken doğum, amniyotik sıvı enfeksiyonu ve diğer risk faktörleri daha yüksektir.

 

 

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili endişeleriniz ve sorularınız için sağlık kuruluşlarına veya doktorunuza danışınız.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım