Tüp Bebek Yöntemleri

1-Assisted Hatching yada yardımla tomurcuklanma/ destele yuvalanma:35 yaş üzeri kadınlarda embriyonun rahim iç duvarına yerleşmesini dolayısıyla gebelik şansının artmasını sağlamak üzere lazerle embriyo kabuğuna delik açma işlemidir.Özellikle yumurta kabuğunun kalın ve ard arda rahime tutunma güçlüğü görülen anne adaylarında başarı % 10-15 artırılabilmektedir.

2-Biolojik Tutkal: Bazı besi yerleri normalde de anne rahiminde de bulunan bir enzimle zenginleştirilerek embriyonun tutunması ve gebelik devamını artırması amaçlanmaktadır.

3-Endometrium Kültür: Yapay rahim de denilen bu yöntemde daha önce sık düşük yapan anne adaylarında laboratuar şartlarının anne rahmine benzetilebilmek için önce endometrium biopsisi yapılır. Bu materyalin kültürle çoğaltılması sonucu oluşturulan besi yerinde büyütülen embriyo anne rahmine transfer edilebildiğinde tutunma şansının yükseldiği görülmüştür.

4-İnvitro maturasyon veya İlaçsız tüp bebek : Vücudu yumurtlama ilaçlarına reaksiyon veren, direnç gösteren ya da sağlık nedeniyle bu ilaçlardan kullanmak istemeyen kadınlarda doğrudan vücudun uyardığı kadar yumurta toplanıyor ya da yumurta 12-13 mm çapına kadar uyarıldıktan sonra toplanıp loboratuar da geliştirilerek tüp bebek uygulanabiliyor.Böylece yan etkilerden kaçınıldığı gibi maliyette düşürülmüş oluyor.

5-Sperm sayısı az olanlarda (IMSI) yöntemi: Yeni uygulanan bir yöntem olup ilk sonuçlar oldukça umut vericidir.Bu yöntemde 6-12 bin kez büyütülen spermler arasında en iyi spermler seçilerek başarı artırılabilmektedir.

6-Sperm mıknatısı: ABD Yale üniversitesinde geliştirilen bir yöntemle erkekten alınan meni özel bir protein içeren sıvıyla karıştırılıyor.Burada bu proteine yapışan spermler genetik yönden sağlıklı olduğu düşünülerek sağlıklı gebelik oranını arttıracağı düşünülüyor.Henüz deneme aşamasında olan bu yöntemde gelecek vaat ediyor.

7-HLAG-5Testi: Kaliteli embriyo seçmek üzere geliştirilen bu yöntemde de rahime tutunabilecek en iyi embriyolar seçilebileceği için sağlıklı gebelik oranı artacaktır.Henüz deneme aşamasında olan bu yöntemde de büyük sonuçlar beklenmektedir.

8-Yumurta Dondurma:Şu ana kadar sperm ve embriyo dondurulup çözüldüğünde %75 lere varan sağlıklı sonuç alabilmek olasıdır.Şimdilerde vitrifikasyon denilen hızlı dondurma yöntemiyle yumurtalar da dondurulabilmekte ve çözüldüğünde döllenme özelliğini büyük ölçüde koruyabilmekte.

9-Kök Hücreden Sperm Üretilmesi: Kök hücreden hızla sperm oluşturma çalışmaları devam etmektedir. Hayvan deneyleri sonucu başarılı gebelikler elde edilmiş olup insanda da uygulanması heyacanla beklenmektedir. Klinik tedavide uygulanan yeni yöntemlere her gün bir yenisi eklenmektedir .Amaç hastaya daha az zahmet veren,daha az masraflı ve yan etkisiz yöntemlerle daha büyük başarı elde etmektir.

DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

Biz Sizi Arayalım