Disable Preloader

Ülseratif Kolit

Ülseratif Kolit Ülseratif kolit, kalın bağırsağın içini örten tabakanın ( mukoza ? submukoza ) iltihabıdır. İltihabi değişikliğin olduğu bölgede bağırsağın iç yüzünü döşeyen örtü tabakası olan mukozada ülserler oluşur.Bu nedenle hastalığa , ülserle karakterli hastalık anlamına gelen ülseratif kolit denir.Kalın bağırsak içinde en sık rektum ve sol kolon (kalın bağırsağın son bölümü ) etkilenir. Bağırsak kanalının diğer bölümleri (örneğin: mide, ince bağırsak ) bu hastalıktan etkilenmez.

Belirtileri Nelerdir?

•Rektal kanama, mukuslu akıntı,

•Kramp tarzında karın ağrıları

•İshal

•Zayıflama,halsizlik,

•Ateş Genelde genç erişkin ve orta yaş grubunda görülür. Uzun yıllar süren ( 15-20 yıl) olgularda kanserleşme riski taşır. Hastalığın kesin sebebi bilinmemektedir. Hastalık genelde kronik seyirlidir. Ancak bazen şiddetli akut ataklar yapar. Rektal kanamalar, devamlı ishaller, şiddetli karın ağrısı, karında şişme, ateş, halsizlik ve huzursuzluk gibi tehlikeli belirtiler gösterebilir. Hastalığın tanısında Kolonoskopik, radyolojik tetkikler en başta gelir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Ülseratif Kolit hastalığının kesin tedavisi olmadığı için hafif vakalarda sadece bulgulara yönelik tedaviler verilecektir. Tedavinin amaçları; Ülseratif Kolit de Ağrıyı geçirmek Bağırsağın normal çalışmasını sağlamak Hastalığı ağırlaştırabilecek problemlerden uzak durmak. Yüksek proteinli ve kalorili besinlerle beslenmek. İshaliniz varsa, bağırsağı yumuşatıcı özelliği olan besinlerden uzak durmalısınız (çiğ sebze ve meyveler, konsantre meyve suları gibi). Birkaç saat kadar katı gıdalar yemeyerek bağırsağı dinlendirmek yardımcı olacaktır. Bu sırada yemek yerine sadece saydam sıvılar içmelisiniz. İshal birkaç sat içinde düzelince sık ve az öğünler şeklinde katı yemeklere başlamalısınız. Fazla miktarda kafein içeren (kahve, çay, çikolata, neskafe vs) stümülanlardan uzak durmalısınız. Eğer süt ürünleri şikayetlerinizi arttırıyorsa bunlardan kaçının. Diyette lifi arttırmak mı azaltmak mı gerektiğini doktorunuza danışın. Eğer karın ağrıları yada kramplar varsa karın üzerine sıcak pansumanı (sıcak su torbası gibi) iyi gelebilir.

ANLAŞMALI KURUMLAR

Anlaşmalı olduğumuz bazı kuurmları aşağıda görüntüleyebilirsiniz.
Detaylı bilgi almak için "Anlaşmalı Kurumlar" sayfamızı ziyaret edebilir veya telefon ile bizi arayabilirsiniz.

DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım