Ağız İçi Kanserleri

Bu bölgede iyi ve kötü huylu tümörlere rastlanmaktadır. Dudaklar, ön dil (2/3 ön), ağız tabanı, bukkal mukoza, gingival mukoza, retromolar trigon, sert damak olarak bölüm bölüm incelenir.

Sigara ve Alkol etütün çiğneme alışkanlığı, kötü ağız hijyeni kötü huylu tümör oluşumuna neden olurlar.Tutulan bölgeye göre beirtiler değişse de genellikle ağız içerisinde yara, dişlerde sallanma, trismus, yutma güçlüğü, kanama ve kilo kaybıyla gelirler. Mukozada ülserasyon gösteren, invazyon, ağrı, kanama ve frajil görünümlü patolojiler malign olarak değerlendirilip biyopsi yapılmalıdır.

Tümör gelişmeden önce tümöre öncülük eden lezyonlarlada karşılaşabilir. Bunlar eritroplaki ve lökoplakidir.Kesin tanı biyopsiyle konur.

Tedavi protokolümüz cerrahi eksiyon ve veya beraberinde boyun diseksiyonu, gerekirse sonrasında radyoterapidir. Tümör ne kadar erken yakalanırsa o kadar tedavisi ve prognozu iyi olur.

a) Dudak Kanserleri:Tüm dudak kanserlerinin %88-98’i alt dudakta, %2-7’si üst dudakta, %2’si ise komissür bölgesinde ortaya çıkar. Dudak kanserlerinin %90’ı cerrahi ile iyileşirler. Hastaların %10’unda boyunda bölgede lenf nod metastazı görülür.Cerrahi tedaviye iyi cevap verir.

b) Dil Tümörleri : Dilin ön 2/3’ü ağız içindedir. Boyun lenflerine metastaz yapar. Cerrahi eksizyon ve boyun disseksiyonu ile tedavisi mümkündür. Erken teşhis önemlidir.

c) Ağız Tabanı Tümörleri : Cerrahi tedavi aynı şekilde etkilidir.
Lenf nod metastazları sıklıkla metastaz yapar.Cerrahi eksizyona boyun disseksiyonu da eklenir.

c) Bukkal Mukoza:(ağız içi mukozası, yanak) Cerrahi tedavi aynı şekilde etkilidir.

d) Gingiva ,retromalar üçgen ,sert damak : Bu bölgede tümörlerin çoğu kemik invazyonu bulunması nedeniyle cerrahi rezeksiyon gerektirir. Kemik invazyonu olmayan erken lezyonlarda cerrahi ile birlikte olmak üzere radyoterapiyle olguların %80’inde lokal bölgede şifa alınır.
OROFARENKS  KANSERLERİ (BOĞAZ) 
Orofarenks dil kökü ,tonsil ,yumuşak damak bölgesi kapsar
Dil Kökü: Serbest dil bölgesine göre tedavisi daha güç tümörlerdir. Dil kökü yutkunmada önemli olduğundan fonksiyon kaybına neden olur. Rezeksiyondan sonra göğüs bölgesinden çevrilen pediküllü flebleri ile boşluk doldurulur.Sıklıkla her iki taraf lenf bezine metastaz yapabilir.
Tonsil ve yumuşak damak bölgerlerinde radyoterapi düşünülebilir

HİPOFARENKS KANSERLERİ (YUTAK) 
Bu bölge gırtlağın arka bölümünde yemek borusunun girişindedir. Çoğunlukla gırtlak kanseri ile birlikte veya ileri evresinde görülür. Hipofarenks kanserlerinin çoğu ilerlemiş dönemde saptanır.Ameliyata genellikle larenjektomi ve bazen yemek borusunun bir bölümü eklenir.

NAZOFARENKS KANSERLERİ (GENİZ)
Nazofarenks geniz dediğimiz bölgedir. Bu tümörlerin çoğu %90’ı epidermoid veya indiferansiye kanserlerdir.%10’unu lenfoma kapsar .
Tümör ilerlediğinde aşağıda orofarenkse, yukarıda ise beyine uzanır.Daha çok radyoterapi ile tedavi edilir. Nazofarenks zengin lenf ağına sahiptir aynı zamanda servikal lenf bezlerine erken atlarlar.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım