Boyun, Sırt ve Omuz Ağrıları

Günümüzde oldukça sık boyun ense ve baş ağrıları yanında sırt bil hassa iki dal arası yada bir dal üzerinde omuz üzeri omuz kol ve ellerde ağrılara ellerde uyuşmalara rastlamaktayız. Bunlar. Bu bölge ile olarak çok sık karşılaşılan durumlar ağırlıklı şunlar söylenebilir.

1- Gerilim tipi baş ağrısı. Servikojenik baş ağrısı ve ağır hipertansiyon
2- Boyun fıtıklarına. Kireçlenmelere ve . Omurga duruşunu değişmesi sonucu gelişen ağrılar en çok akla gelen problemlerdir.
3- Kaslardan gelen ağrılar(miyofasyal ağrı sendromu. Yamuk boyun. Fibromiyalji ve viral miyaljiler) ensık görülen durumlardır.
4- Eklemler ve bağlarından kaynaklanan ağrılar ( polimyaljia romatika. Çene eklem ağrıları. Romatoid artritis. Boynun kuğu boynu şekli romatizması.
5- Boyundan kola uzanan sinirlerin. Damarları boyun-koltuk arası çıkımda sıkışmaları sonucu kol ve ellerde uyuşmalar solma yada morarmalar. Ellerde erimeler (servikal kosta. Anterior skalen darlığı)
6- Çok nadir olarak ta bu bölgenin tümörleri iltihapları. Akciğer tümörleri, omuz eklemi hastalıkları.)

Boyun fıtıklarında boyun omuz kürek kemiği üzeri kol ve ele vuran ağrı ve uyuşmalar vardır. Genellikle tek taraflı olur. Taze boyun fıtıklarında güç kaybı çok belirgin değilse. İlaç.boyunluk çok kere yeterlidir. Hemen emar çekilmese çok kere gereksizdir.. Dirsekte belirgin güç kaybı boyun hareketleri değişen şiddetli boyundan kola ve ele yayılan ağrılar ve uyuşmalar halinde hemen emar çekilir ve büyük ihtimalle ameliyat gerektiren durumla karşılaşılır. Nadiren iki taraflı bulgu veren fıtık olabilir. Çok nadirende yürümeyi bozan idrar kaçırmaya yol açan durumlarda görülebilmektedir. Boyun fıtıklarında sadece fıtığı alma(basit mikrodiskektomi) ameliyatı yapılabileceği gibi fıtık alınan yerde çökme ihtimali varsa oraya içi kemik dolu kafes. Yada suni disk konularak boynun duruşu ve hareket kabiliyetleri korunmaya çalışılır.

Boyun kireçlenmelerinde boyun hareketleri kısıtlı ve ağrılı olabilmektedir. Burada çok kere yürümede bozulmuş kılıç yutmuş gibi yürüme durumuna raspalanabilir. Boyun öne eğildiğinde bacaklara yayılan elektriklenme hali hissedilir.

Burada belirgin omurilik baskılanması yada sıkıştırılması durumunda önden yada arkadan yaklaşılarak ameliyatlar yapılır. Burada arkadan omurga kanalı ya arkadan açılır genişletilir. Buda tam açma yada hafif aralama-kaldırma şeklinde yapılır. Önden yaklaşımda ise omur kenarlarında kireçlenme şeklindeki boynuzcuklar temizlenir yetmezse omurun yada birkaç omurun ön kısmı çıkarılır buralara yerince göre kiçi kemik dolu kafesler kemik kütükleri ve metal plaklar vidalanarak oturtulur.

Önkol ve elde buranın duyunu alan ve buranın kaslarına iletim sağlayan sinirlerin belli dar geçitlerde sıkışmasına bir tuzak nöropatiler demekteyiz. Burada belirli bölgelerde ağrı uyuşmalar ve bazen de kas erimeleri görülür iyi bir muayene yapılırsa teşhis edilmeleri hemen daima konulur. Sadece tereddüt durumlarında emg dediğimiz elektrikli muayene ve ölçüme ihtiyaç duyulur. Ön köl ve elde en sık gördüğüz üç yer şöyledir.

Önkol ve elde ağrı ve uyuşmalar olarak en sık önkol ve el iç kısımlarında ağrı ve uyuşmaların olduğu gecikmiş durumlarda parmak aralarında erimeler gördüğümüz dirsek arka-iç (ulnar sinir kubital tunel sendromu) sinir sıkışmasına rastlanır ki burada genellikle sinir sıkışmış olduğu oluktan alınır öne daha rahat bir boşluğa kaydırılır. Bir diğer ulnar sinir sıkışması ise sadece el iç bölümü uyuşmaları ağırlıklı olan bilek iç(ulnar sinir guyon tüneli) sinir sıkışması olup burada mikrodiseksiyon ile siniri sıkıştıran sertleşmiş köprü band kesilir aslında en sık rastladığımız durum ise başparmak ve özellikle işaret ve orta parmaklarda uyuşma ve yanmalar. Seyrek olarak ta başparmak tarafı avuç ayasında erimeyle görülen karpal tünel sendromudur. Burada gündüz fazla iş yapınca ortaya çıkan ağrı ve uyuşmalar sonraları geceleride ortaya çıkarlar ve hastalar ellerini silkerek rahatlatmaya çalışırlar. Burada da sıkıştıran köprü band mikrodiseksiyon ile bulunur ve kesilir.

Tuzak nöropatilerde teşhis ne kadar kesinse ameliyat sonrası uyuşma ve ağrılarda geçmede o kadar hızlı olur ancak kas erimeleri çok az düzelir ve uzun süreli fizik tedavilere gerek duyulur.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç