Azospermi

Azospermi Nedir?
Azospermi (sıfır sperm), menide hiç sperm bulunmaması durumudur. Menide canlı sperm olmaması, kişinin doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamayacağı anlamına gelir. Ancak yeni geliştirilen tedavi yöntemleri sayesinde azospermi sorunu olan erkekler de çocuk sahibi olabilir.

Azospermi nedenleri:

• Pretestiküler nedenler: Hormonal nedenlerden dolayı sperm üretiminin bozulması en sık görülen sebeptir. Pretestiküler sebepler nadiren görülür. Testisde sperm üretiminde vazifeli olan FSH, LH, testesteron gibi hormonların; yapım, salınım, taşınım ve etki noktalarındaki kusurlar hormonal sebepleri meydana getirir.
• Azosperminin testiküler nedenler: Testiste sperm üretimine etki eden sebeplerden ötürü meydana gelebilir. Testisin doğuştan hastalıkları, testisin enfeksiyonları, operasyonları, tümörleri gibi çok sayıda etken etki edebilir. Testise; radyoterapi, kemoterapi ve çeşitli gonotoksik ilaçlar sperm üretimini bozduğu sebebiyle menide sperm yer almamasına neden olabilir.
• Azospermide postestiküler nedenler: Sperm taşınma kanalları ile ilişkili ve azosperminin %40 sebebidir. Kanalların tıkanık olması ya da işlev bozuklukları; testisten üretilen spermin dış ortama ulaşmasına engelleyerek semende sperm bulunmamasına yani azospermiye neden olabilir.

Hastanemizde Azospermi Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir ?
Tedavi için öncelikle Azospermi nedenleri belirlenir. Azospermi teşhisi için hastaların şu tahlilleri yaptırması istenilir;
1.Spermiogram tekrarı
2.Genetik inceleme
3.Hormon Analizi
4.Testis ultrasonu

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım