Laparoskopi ve Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi jinekolojide kullanılan endoskoik yöntemlerden biridir. Kapalı ameliyat olarak da halk arasında popüler olmuştur. Öncelikle bebeği olmayan kadınlarda rahim kanallarının açık olmadığını kontrol etmek ve kadın üreme organlarındaki sorunları gidermye yarayacak yöntem olarak pratikte sıklıkla kullanılmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile laparoskopinin kullanım alanları da genişledi.

Teknik olarak genel anestezi altında yapılır, göbek altından yapılan 1 cm kadar kesiden kamera ile karın içine girilir ve karın içi organları gözlenir. Ayrıca iki ayrı yerden de aletler ile operasyon yapılır. Karın yaklaşık 3 litre karbon dioksit gazı ile şişirilerek görüntü sağlanır. Daha sonra her iki yandan 5 mm lik trokarlar ile karına girilir ve buralardan sokulan aletler ile operasyon yapılır. Günümüzde açık olarak yapılan her jinekolojik operasyon laparoskopik olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Laparoskopik cerrahide en önemli prensip, açık cerrahide nasıl yapılıyorsa aynen bu yöntemle de yapılabilecekse tercih edilir. Yani bir cerrah açık cerrahide yapabildiği bir işlemi eksiksiz ve aynı başarıyla yapabiliyorsa laparoskopiyi tercih etmelidir.

Laparoskopik cerrahinin deneyimli ellerde hastalar için büyük avantajdır. Sabah yapılan laparoskopik operasyon sonrası hastamız akşam evine yürüyerek ve minimal ağrı ile gidebbilmektedir. İşine 3-5 gün içinde dönme şansı vardır. Operasyon sonrası kullanılan ağrı kesici ihtiyacı daha azdır ve kan kaybı daha azdır. Karında açılan yara izleri çok küçüktür ve belli belirsizdir.

Laparoskopi ile yapılabilen jinekolojik operasyonlar: 
– Kısırlık araştırmasında rahim kanalları açıklığı kontrolü ve sorunların giderilmesi
– Tüplerin bağlanması
– Yumurtalık ve kistlerinin çıkarılması
– Dış Gebelik operasyonları
– Jinekolojik Karın içi kanamaları
– Yumurtalıklara uygulanan özel operasyonlar
– Endometriozis tedavisi
– İdrar kaçırma operasyonları
– Miyomların çıkarılması
– Karın içi yapışıklıklarının giderilmesi
– Rahim ve yumurtalıkların çıkarılması

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç