Gırtlak Kanserleri

Gırtlak ses üreten ve nefes borusunu yabancı maddelerden koruyan ve nefes almamızı sağlayan bir  organdır. Yukarısında yutak, arkasında yemek borusu, aşağıda nefes borusu bulunur,  2 büyük ve 3 küçük kıkırdak , adeleler ve boyunda tutunmayı sağlayan bağlardan oluşur.

Gırtlak üç ayrı kompartmana sahiptir. Ses tellerinin bulunduğu , orta bölge;  ses  tellerinin üzerinde yutaktan gırtlağa giriş yeri olan  bölüm ve ses tellerinin altında , nefes borusu ile devam eden bölüm  olarak üçe ayrılır. Bu bölümler tedavi ve tümör yayılımı açısından çok önemlidir.

Boyun lenf dolaşımı açısından çok zengindir. Gırtlak kanserlerinin bölge dışındaki ilk metastaz yeri boyun lenf dokusudur. Bu, boyunda  büyümüş beze olarak kendini gösterir. Boyunda bu şekilde ele bir kitle gelmese bile , gırtlak kanserlerinin tedavisine boyun mutlaka dahil edilir.

Gırtlak kanseri oluşturan nedenlerin başında sigara gelir. Özellikle ses tellerinin olduğu bölge ve bu bölgenin yukarısındaki   kanserlerinde   tütün tüketimi çok önemlidir.  Alkol, yine ses tellerinin üzerindeki bölgede önemlidir. Ayrıca alkol, tütünün bu organların örtüsü üzerinde kanserleşmeye doğru yaptığı değişimi hızlandırır ve beraberce yapılan etki daha güçlü olur. Zehirli gazların yoğun olduğu iş ortamlarında çalışanlarda,  kronik  ses teli enfeksiyonu geçirenlerde sebze ve meyve yeme alışkanlığı az olanlarda   ve daha önce radyasyona maruz kalanlarda da rastlanılmaktadır. Diğer tüm hastalıklar için önemli etken olan genetik eğilim burada da söz konusudur.

Ses teli üzerindeki kanserde  ilk şikayet ses kısıklığıdır!!!!!!!Ses telinin yukarı bölgesindeki   kanserde  ise ilk şikayet  yemek yerken zorluk ve ağrı ve boğaz ağrısıdır!!!!!, daha sonra buna ses kalitesindeki değişiklik eşlik eder.Kulağa doğru ağrı olması kanserin derinleştiğini gösterir!!!!!!Ses teli altı bölgesinde ise şikayet daha  sinsidir, boğazda şüpheli bir rahatsızlık hissi verir, ileri evrede ses kısıklığı ve nefes almada  zorluk oluşur.

Ses tellerinde tekrarlayan iltihabi olaylar veya buna bağlı olmaksızın  bazı kanser öncesi oluşumlar oluşabilir. Bunlar da kendilerini ses kısıklığı ile belli ederler. Kulak burun boğaz uzmanı tarafından biopsi ile kontrol edilmeli ve teşhis koyulduktan sonra sık aralıklar ile takip edilmelidir ve kesinlikle sigara ve alkol bırakılmalıdır.

Aslında teşhis koymak  oldukça kolaydır.Çünkü gırtlak normal kulak burun boğaz muayenesinin rutin tetkikinde endoskopik uayene ile kolaylıkla görüntülenen bir yerdir. Bu bölgedeki herhangi bir lezyon derhal farkedilir.Erken tanı tedavi de gırtlağı korumak açısından büyük avantajdır.

Tedavi protokolü  çok çeşitlidir ve özellikle erken yakalanan olgularda tedavi olma şansı çok yüksektir. Önemli olan erken evrede gırtlağın diğer kompartmanlarına ve gırtlak dışına yayılımın olmaması, boyun metastazı ve diğer organlara metastazların olmamasıdır. İleri evrede olan,  gırtlağın tüm kompartmanlarını tutmuş kanserlerde , boyundaki tüm lenf nodülleri ile birlikte tüm gırtlak alınır, ancak nefes alıp vermek için nefes borusu, boyun ön alt kısmına ağızlaştırılır. Bu durumda ses üretimi olmamaktadır, ancak hastalar  mide havasını yutarak ses üretebilmektedirler  veya  nefes borusunun deliğine yerleştirilen  protezler ile konuşurlar. Gırtlak içinde bir   kompartmanı  tutan tümörlerde ise 10’ a yakın parsiyel dediğimiz , gırtlağın bir bölümünü alarak konuşma ve nefes alma yolunun devamlılığını sağladığımız ameliyat çeşitleri bulunmaktadır. Boyundaki lenf bezlerini cerrahi olarak çıkartmak ,  her zaman tedavi protokolü içindedir. Radyoterapi ise seçilmiş bazı olgularda alternatif bir tedavi şeklidir. Ameliyat sonrası sık kontroller oldukça  önemlidir.

Larenks kanseri tedavi edilebilen ve sigara ve alkol  ile ilişkisi düşünülecek olur ise önlenebilen bir hastalıktır. Tedavide cerrahi tekniği,  tümörün evresi ve gırtlak içinde bulunduğu yere göre seçmekteyiz , bu durumda operasyon öncesi tetkik çok  önemlidir. Tedavi de amaç iyileşme ile birlikte sesin sağlanmasıdır, ancak ilerlemiş olgularda hayatın sesten de  önemli olduğunu bilerek gırtlağın tümünü feda edebiliyoruz.

Belirtiler
-ses kısıklığı veya ses kalitesinde değişiklik
-yutma güçlüğü
-boğazda rahatsızlık ve ağrı
-kulağa yansıyan ağrı
-kronik öksürük
-nefes almada zorluk
-kan tükürme
-balgamda kan olması
-boyunda kitledir.

İlk belirti iyileşmeyen  ses kısıklığıdır. Kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ses kalitesinde boğukluk gibi veya gerçekten kısılma gibi kendini belli eder.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım