Mesane Tümörü

Mesane İltihaplanması ve Taşları Mesane iltihaplanması, idrar yolları ve üreme sisteminde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Hastalığın tedavisi için erken tanı ve müdahale çok önemlidir. Geç kalınması durumunda hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir, böbrek ve mesanede kalıcı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.
Belirtileri; Karnın alt bölgesinde ağrıların oluşması, sık sık idrara çıkılması, idrarın kanlı olması, idrar sonrası ağrılı 1-2 damla çıkması, idrarın iltihaplı olması gibi durumlar bu rahatsızlığın belirtileridir. Bu belirtilerin yanı sıra ateş ve titreme gibi durumlar da söz konusuysa bu, rahatsızlığın böbreklere de yayılmış olduğunu gösterir.

Mesane Taşları 
Mesane taşları çoğunlukla erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Bu taşların birçoğu böbrekten düşen taşlardır. Fakat taş mesanede de oluşmuş olabilir. Vücudun idrarla atmak istediği atıkların idrar azlığından dolayı kristalleşerek çöküntüye uğraması sonucunda bu taşların oluşumu meydana gelmektedir.

Belirtileri
İdrarın yapılma esnasında kesintiye uğraması, peniste ağrıların oluşması, idrarda kan görülmesi, sadece belli pozisyonlarda idrarı yapabilme gibi durumlar bu rahatsızlığın belirtilerindendir.

Mesane tümörü ne gibi bulgular verir ?  
En sıklıkla görülen şikayet idrarın kanlı olmasıdır. Bunun yanı sıra idrar yaparken yanma hissi, veya sık idrar yapma hissi görülebilir. Bu tip şikayetler sıklıkla basit idrar yolu iltihapları ile karışabilir. Bu nedenle risk grubundaki hastaların idrarın kanlı gelmesi durumunda veya diğer şikayetlerden herhangi birisini fark ettiklerinde doktorlarına başvurmaları önemlidir. Mesanede değişik türde tümörler var mıdır Evet, ancak ilk teşhis aşamasında görülen tümörlerin çoğu mesanenin iç yüzeyini kaplayan hücrelerden kaynaklanan yüzeysel mesane tümörü adı verilen tipdedir.

Yüzeysel tümörler de iki şekilde görülebilirler:  
Papiller tümörler: Mesane cidarına küçük bir sap ile yapışan mantar şeklinde oluşumlardır. Karsinoma in situ:papiller tümörlerde olduğu gibi bir kökleri olmayan genellikle düz ve solid karakterde tümörlerdir. Mesane cidarının hemen üzerinde büyüyormuş gibi görülürler. Mesanenin kas tabakalarına yayılan tümörlere ise invaziv mesane tümörü adı verilir. Yüzeysel mesane kanserleri ile bunların tedavi yaklaşımları birbirlerinden oldukça farklıdır. Mesane tümörü teşhisi nasıl konur ? Eğer idrarda kan izlenirse bunun ivedilikle mesane tümörü kaynaklı mı olduğu yoksa idrar yolları iltihabı gibi farklı bir idrar yolları hastalığından mı kaynaklandığının ortaya konulması gerekir.Basit fizik muayenenin yanısıra çeşitli testlerin yapılması gerekebilir.

İDRAR TAHLİLİ- İDRAR KÜLTÜRÜ -ÜRİNER ULTRASAUND- IVP- SİTOLOJİ- TOMOGRAFİ-MR gibi birçok tetkik yapılabilinir ancak kesin tanı sistoskopi biopsi ile konur.

Sistoskopi: Doktorunuzun direk olarak mesanenin içerisini görmesini sağlayan ışıklı optik bir sistemdir. İdrar borunuzdan içeriye içerisinden ışık kaynağı geçen bir sonda ile girilerek mesanenin iç cidarları izlenir.

Bu yolla alınan parçalar ile teşhis doğrulanabilir. Metal olanlarda anestezi gerekir. Ancak fleksbl sistoskoplarda anestezi ihtiyacı yoktur ofis şartlarında yapılabilinir. Mesane tümörünün tedavisi nedir ? Mesane tümörünün tedavisi tümörün yerine, büyüklüğüne, tipine ( yüzeyel veya invaziv) ve evresine göre değişecektir. T

Ransüretral Rezeksiyon ( Kapalı ameliyat) : İlk aşamada genellikle tümörün tipinin ayırd edilebilmesi için tüm mesane tümörü teşhisi alan hastalara kapalı ameliyat önerilir.Bu işlem yine sistoskopide olduğu gibi idrar borusunda girilerek mesane içerisindeki tümörlerin elektrik bıçağı ile kesilmesini içerir.

 İntravezikal Tedaviler (Mesane içine aşı tedavisi): Bu tedavinin amacı mesane içerisine anti-tümör ilaçlar vererek geride kalan tümörlerin yook edilmesini sağlamak, tümörlerin ileride tekrarlamasını engellemek ve tümörlerin daha derin kas tabakalarına yayılmasını engellemektir.

 Sistektomi: Mesanenin tamamen çıkarılması işlemidir. Tümör mesanenin kas tabakasına yayılmışsa buradan tüm vücuda yayılarak ölümcül olma ihtimali olduğundan mesanenin tümünün çıkarılması gerekebilir. Bu durumda yine tümörün cinsine, yerleşimine ve evresine bağlı olarak idrar çıkışı vücudun başka bölümlerine ( karına veya makata) veya barsaklardan yeni bir mesane yapılarak yine idrar borusuna verilebilir.

 Tedavilerden sonra izlem ve beklentiler: Yüzeyel mesane tümörlerinin çoğu TUR ameliyatı ile temizlenebilir. Mesane tümörlerinin en önemli özelliklerinden birisi sık olarak yeniden tekrarlama ve derin kaslara doğru ilerlemedir. Bu nedenle yüzeyel de olsa bir kez mesane tümörü teşhisi konulan hastalara belirli aralıklarla kontrol sistoskopisi yapılması gerekir.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım