PRP Yöntemi

PRP yöntemi nedir?
Kelime açılımı Plazma RichPlatelet veya plateletten zenginleştirilmiş plazma- olan bu tedavi yöntemi kişinin kendi kanından hazırlanmış ve özel aktivatörlerle güçlendirilmiş ürünün enjeksiyon yolu ile uygulanmasıdır.

PRP yöntemi neden yankı uyandırıyor?
PRP uygulaması vücudun normal iyileştirme gücünü kullanabilme avantajını sunmakta ve kişinin kendi kanından hazırlanmaktadır. Herhangi bir yaralanmada birçok özel hücre bu bölgeye hızla yoğunlaşıp iyileşme sürecini başlatır. Bu hücrelerden bir tanesi de plateletler ( trombositler )dir. Plateletlerin birçok fonksiyonu içinde pıhtılaşarak kanamayı durdurmak ve büyüme faktörleri vb maddeleri salgılayarak yeni doku oluşumunu uyarmak ve onarımı sağlamaktır.İşte bu onarım mekanizmasından yola çıkılarak hazırlanan PRP tedavisi bölgeye normal dolaşımla taşınabilecek olandan daha yoğun platelet verebilmekte ve sonuç hızlanmaktadır.

Kullanım alanları nelerdir?
Aslında kozmetik işlemler dışında tıbbi müdahalelerde uzun zamandan beri kullanılagelen bir yöntemdir. Örneğin kronik yara iyileştirmelerinde, diş implantlarında, ortopedide, kardiovasküler cerrahide kullanılırken teknolojide gelişmeler hastadan alınan çok az miktar kandan dahi yeterli platelet üretmeye yardımcı olmasıyla kullanım alanı genişlemiştir. Kozmetik dermatolojide saç dökülmeleri haricinde yüz, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölgelerinde de uygulanmaktadır. Saç dökülmesinde tek başına veya diğer tedavilerle kombine edilerek sonucu hızlandırmak amacıyla kullanılabilir.

Derinin fotoyaşlanması veya kronolojik yaşlanmasında kırışıklıkların, derinin canlılık, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasında veya lazer/peeling gibi işlemlerden sonra iyileşme süresini kısaltmak amacıyla da kullanılabilir. Yine iyileşmesi uzun süren yaralarda, çatlaklarda derinin zarar gördüğü durumlarda da uygun endikasyonla kullanılabilir.

PRP güvenli bir yöntem midir?

Evet. Çünkü işlemden hemen önce kişinin kendi kanı ( küçük bir miktar ) alınmakta ve 10 dk gibi bir süre içinde hekim gözetiminde kullanıma hazır hale getirilmektedir.Kan tamamen kapalı ve steril tüp içine alınmaktadır. Kendi kanı kullanıldığından hastalık bulaşma veya reaksiyon uyandırma riski taşımamaktadır.

Alınan kan santrifüj yolu ile ayrıştıralarakplateletler ( trombositler) toplanıp DNA aktivatörleri ile güçlendirilerek uygulama yapılacak bölgeye haricen cilt üzerinden uygulanır.

PRP uygulamasının yapılmasında sakıncalı durumlar var mıdır?

Trombosit sayısı yetersizliği yapan hastalıklarda Kanser hastalarında Hamilelik ve süt verme dönemlerinde uygulanmaz.

Son Güncelleme: 17 Oca 2024


DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

E-Sonuç

Sizi Arayalım